Radosław Sikorski do liderów opozycji: jeśli nie podpiszecie porozumienia, będziecie martwi
Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski ostrzegł liderów ukraińskiej opozycji, że jeżeli nie podpiszą wypracowanego przez międzynarodową delegację ministrów porozumienia z władzami, to "wszyscy będą martwi". Słowa Sikorskiego zarejestrowała telewizja ITV News Europe.
Szef polskiej dyplomacji wychodząc ze spotkania ws. porozumienia wyglądał na wyraźnie wzburzonego. Nagranie wykonano, gdy Sikorski przekonywał opozycję do podpisania porozumienia z Janukowyczem. Po angielsku mówił do opozycjonistów: - Mylicie się, bardzo się mylicie. Jeśli nie podpiszecie tego (porozumienia), będziecie mieli stan wojenny, będziecie mieli armię. Wszyscy będziecie martwi.
Reporter telewizji ITV News Europe zapytał przechodzącego Sikorskiego, jak zamierza przekonywać opozycjonistów do podpisania porozumienia. Szef polskiego MSZ odpowiedział, że nie wie. Jakiś czas później ogłosił, na Twitterze, że udało się osiągnąć kompromis.
Sikorski pytany później przez dziennikarzy w Kijowie o swoje słowa tłumaczył, że "negocjacje nie polegają na krzyczeniu na siebie nawzajem, tylko na przekonywaniu". - Wszyscy byliśmy pod przemożnym wrażeniem tych wszystkich ofiar i dlatego była wola znalezienia kompromisu - podkreślił minister.
Negocjacje zakończone porozumieniem
W administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza całą noc trwały rozmowy ws. rozwiązania kryzysu politycznego w tym kraju. W negocjacjach z prezydentem uczestniczyli szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego: Minister Spraw Zagranicznych Polski Radosław Sikorski, szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, szef francuskiego MSZ Laurent Fabius i przedstawiciele ukraińskiej opozycji: Witalij Kliczko, Oleg Tiahnybok oraz Arsenij Jaceniuk, a także rosyjski Rzecznik Praw Człowieka, Władimir Łukin.
We are about to sign. Good compromise for Ukraine. Gives peace a chance. Opens the way to reform and to Europe. Poland and EU support it.
— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) luty 21, 2014
Misja, złożona z szefów dyplomacji Polski, Francji i Niemiec, gościła w Kijowie przez ponad dwa dni. Efektem prac misji jest podpisany w piątek w Kijowie dokument "Porozumienie na rzecz uregulowania kryzysu na Ukrainie". Zakłada on scenariusz i kalendarz kroków politycznych na rzecz rozwiązania obecnego konfliktu nad Dnieprem. Jego elementy to: powrót do konstytucji 2004 r. jako rozwiązania tymczasowego, utworzenie rządu zaufania narodowego, rozpoczęcie prac nad nową konstytucją, równoważącą uprawnienia prezydenta, rządu i parlamentu, która ma zostać przyjęta najpóźniej do września.