Trwa ładowanie...
d42fvij

Radni skarżą decyzję wojewody dotyczącą sprzedaży alkoholu w centrum Wrocławia

Wrocławscy radni wniosą skargę na decyzję wojewody dolnośląskiego w sprawie uchwały o sprzedaży alkoholu w centrum miasta. Dokument trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radni skarżą decyzję wojewody dotyczącą sprzedaży alkoholu w centrum Wrocławia
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d42fvij

Podczas ostatniej sesji Rada Miejska Wrocławia zdecydowała o wniesieniu skargi na decyzję wojewody Tomasza Smolarza, który pod koniec kwietnia 2015 r. stwierdził nieważność uchwały dotyczącej ograniczenia punktów sprzedaży alkoholu w centrum stolicy Dolnego Śląska. Powołał się on na fakt, że zapisy uchwały są niezgodne z ustawą o wychowaniu w trzeźwości.

Skargę sporządzi prezydent Wrocławia i poprzez przewodniczącego RM trafi ona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który rozpatrzy jej zasadność.

Przypomnijmy – 19 marca 2015 r. wrocławscy radni podjęli decyzję o ograniczeniu liczby punktów sprzedaży alkoholu pow. 4,5 proc. na terenie Wrocławskiego Parku Kulturowego – z 59 istniejących miało pozostać jedynie 30. Takie ograniczenia poczyniono również dla innych rejonów miasta, nie zmieniając jednak ogólnej liczby punktów sprzedaży we Wrocławiu, która wynosi 1000. Wojewoda uznał, że jest to niezgodne z ustawą.

d42fvij

- Uchwała z 19 marca 2015 r. narusza w istniejącej formie zapis znajdujący się w art. 12 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Wojewoda uznał, że gmina nie może ustalać różnej liczby miejsc sprzedaży dla różnych części miasta – może jedynie ustalić liczbę punktów sprzedaży dla miasta jako całości –powiedziała wówczas w rozmowie z WP Marta Libner z biura prasowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Nie do końca jasne są również kryteria, na mocy których funkcjonujące obecnie na terenie WPK punkty sprzedaży miałyby tracić możliwość sprzedaży alkoholu. Po pierwsze miały być to te punkty, w których zachodzi podejrzenie sprzedaży alkoholu nieletnim, zaś w następnej kolejności, zdaniem miasta, nieprzedłużanie wygasających w najbliższym czasie koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych pow. 4,5 proc.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d42fvij

Podziel się opinią

Share
d42fvij
d42fvij
Więcej tematów