Radioaktywne powietrze znad Japonii dotarło nad Polskę; wykryto promieniotwórczy jod‑131
Jak podaje Państwowa Agencja Atomistyki, zgodnie z przewidywaniami, trzy stacje monitoringu radiacyjnego w Polsce zarejestrowały niewielką ilość substancji promieniotwórczych, w tym jodu-131. - To skutek awarii w elektrowni atomowej Fukushima I po trzęsieniu ziemi w Japonii - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską dr Stanisław Latek, rzecznik PAA.
PAA podkreśla, że te "śladowe" ilości substancji promieniotwórczych - na poziomie 50-90 mikrobekereli na metr sześcienny powietrza atmosferycznego - nie zagrażają zdrowiu. - Podam dla przykładu, że po Czarnobylu zanotowano ok. 200 bekereli, tym razem zaledwie kilkadziesiąt mikrobekereli na metr sześcienny powietrza, czyli promieniowanie jest milion razy słabsze - uspokaja dr Latek.
Jak mówi rzecznik PAA po to, by określić jakie inne izotopy promieniotwórcze znajdują się w powietrzu, należy dokonać dalszych badań. - Prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z cezem - mówi. - Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej dokonuje tych analiz, musi to potrwać, bo przez odpowiednie filtry trzeba przepuścić setki metrów sześciennych powietrza.
W Japonii, w większych odległościach od elektrowni Fukushima I (w prefekturach, w których nie było ewakuacji ludności) nie podjęto dotychczas dystrybucji tabletek jodku potasu. Tym bardziej - zapewnia PAA - przy obserwowanych stężeniach jodu-131 nie jest konieczne przyjmowanie tego preparatu w Polsce.