Trwa ładowanie...
d27qpu1

"Radioaktywna chmura" nad Polską? Komunikat Ministerstwa Klimatu

Ministerstwo Klimatu zaprzeczyło pojawiającym się informacjom, że nad Polskę nadciąga "radioaktywna chmura" z Czarnobyla. Wydano w tej sprawie komunikat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina. Ugaszenie pożaru w strefie czarnobylskiej potwierdzono w oficjalnym komunikacie
Ukraina. Ugaszenie pożaru w strefie czarnobylskiej potwierdzono w oficjalnym komunikacie (PAP, Fot: PAP/EPA/ESA HANDOUT)
d27qpu1

Do wybuchu pożarów lasów na Ukrainie blisko elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 4 kwietnia. Wiceminister spraw wewnętrznych Anton Gerashchenko zapewniał, że strażacy "przede wszystkim chronili przed ogniem znajdującą się w okolicy infrastrukturę i zapobiegli przemieszczeniu się pożaru w kierunku miasta Prypeć i elektrowni jądrowej w Czarnobylu oraz składowisk odpadów jądrowych". Mimo tego, po ugaszeniu pożaru pojawiła się informacja o "radioaktywnej chmurze". Miała nadciągać nad Polskę.

Polskie władze uspokajają. Komunikat wydało Ministerstwo Klimatu.

"Ministerstwo Klimatu informuje, że sytuacja radiacyjna na terenie Polski pozostaje w normie. Nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju. Stanowczo zaprzeczamy pojawiającym się w przestrzeni publicznej nieprawdziwym informacjom w tym zakresie. Jednocześnie zapewniamy, że służby nadzorowane przez Ministra Klimatu na bieżąco monitorują sytuację" - czytamy w komunikacie.

d27qpu1

Resort poinformował, że "Państwowa Agencja Atomistyki stale śledzi sytuację radiacyjną w Polsce oraz pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską".

Do całej sytuacji odniosło się także Narodowe Centrum Badań Jądrowych. W informacji z 17 kwietnia 2020 roku podają, że "służby ochrony radiologicznej NCBJ nie rejestrują anomalii w promieniowaniu tła". W dalszej części informacji NCBJ wyraźnie podkreśla, że nie ma żadnych powodów do niepokoju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d27qpu1

Podziel się opinią

Share
d27qpu1
d27qpu1
Więcej tematów