Trwa ładowanie...

Radio Swoboda: nowy doradca Donalda Trumpa ostrzegał przed Rosją

Nowy doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Herbert McMaster w przeszłości ostrzegał, że armia Rosji osiągnęła wysoki poziom technologiczny i że celem "hybrydowych" działań Moskwy jest próba zmiany ładu w Europie - relacjonuje Radio Swoboda.

Share
Radio Swoboda: nowy doradca Donalda Trumpa ostrzegał przed RosjąŹródło: AFP
d1jo0bh

Rozgłośnia przypomina, że McMaster kierował projektem badań nad strategią i możliwościami armii rosyjskiej, m.in. w trakcie konfliktu na Ukrainie. Projekt ten zakończył się opracowaniem tajnego raportu "Strategia wojskowa Rosji nowej generacji".

W kwietniu zeszłego roku generał mówił w Senacie USA, że z działań wojskowych na Ukrainie wynika, iż armia rosyjska osiągnęła wysoki poziom technologiczny w prowadzeniu operacji z udziałem samolotów bezzałogowych, w dziedzinie wojny cybernetycznej i elektronicznej. McMaster ocenił wtedy także, że Rosja dysponuje skuteczniejszymi niż USA systemami artyleryjskimi.

Radio Swoboda przypomina również późniejsze wystąpienie McMastera w waszyngtońskim think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w maju, kiedy generał opisywał "hybrydową" strategię Rosji. McMaster ocenił, że celem tej strategii jest próba "zachwiania systemem bezpieczeństwa w Europie, jaki powstał po zimnej wojnie, a także ładem gospodarczym i politycznym oraz zastąpienie go czymś bardziej odpowiadającym interesom rosyjskim".

d1jo0bh

Obecny doradca Trumpa oświadczył wtedy, że Moskwa popiera niektóre skrajnie prawicowe partie w Europie, a także, że prowadzi ona działania w celu pogłębienia kryzysu imigracyjnego w Europie.

Nominację McMastera Trump ogłosił w poniedziałek. 54-letni generał jest absolwentem West Point, ma też doktorat z historii Uniwersytetu Karoliny Północnej. Walczył w pierwszej wojnie nad Zatoką Perską (1990-91).

Z Moskwy Anna Wróbel

d1jo0bh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jo0bh
d1jo0bh
Więcej tematów