PolskaRadio Racja przygotowuje się do wznowienia działalności

Radio Racja przygotowuje się do wznowienia działalności

Radio Racja z Białegostoku przygotowuje się do uruchomienia od 15 lutego programu, który ma być odbierany na Białorusi. Trwa montaż studia, przyjechali już białoruscy dziennikarze, którzy będą w rozgłośni pracować wraz z dziennikarzami z zespołu pracującego w Radiu Racja przed jego zamknięciem.

Przedstawiciel Związku Białoruskiego w RP w zgromadzeniu wspólników Radia Racja Oleg Łatyszonek poinformował, że w najbliższą środę rozgłośnia zacznie nadawać program na falach średnich.

Przygotowane audycje, na początek trwające 1-2 godziny, będą nadawane z nadajnika w Warszawie i słyszalne w centralnej i wschodniej Białorusi.

Niedługo potem Racja powinna zacząć też nadawać na UKF, korzystając z częstotliwości, którą ma zapisaną w koncesji.

Łatyszonek dodał, że wciąż trwają jednak jeszcze procedury związane z odnowieniem tej koncesji. Na tej częstotliwości radio będzie słyszalne także na Podlasiu, gdzie są duże skupiska mniejszości białoruskiej, oraz na terenach przygranicznych Białorusi.

Program będą przygotowywali dziennikarze z Polski i Białorusi, na razie pięć osób. Dwoje dziennikarzy z Polski pracowało w "starym" zespole Radio Racja, dziennikarze białoruscy przyjechali z Mińska i Grodna.

Radio Racja to rozgłośnia, która kilka lat temu nadawała z Białegostoku i Warszawy program dla mniejszości białoruskiej w Polsce odbierany także w części Białorusi, ale zaprzestała swej działalności z powodu trudności finansowych. Obecnie jej działalność ma być finansowa z budżetu państwa.

Łatyszonek dodał, że "trwają procedury", by ustalić sposób przekazywania pieniędzy. Radio Racja potrzebuje też oddłużenia, ma bowiem zobowiązania związane z jego działalnością przed kilku laty.

Pod koniec stycznia niemiecka firma Media Consulta, która ma współpracować m.in. z polskim partnerem Europejskie Radio dla Białorusi, wygrała przetarg na nadawanie finansowanych przez Unię Europejską audycji na Białoruś.

Komisja Europejska przeznaczyła na ten projekt, obejmujący audycje radiowe i telewizyjne, internet, wsparcie białoruskiej prasy oraz szkolenia dziennikarzy, 2 mln euro. Przegrał w tej konkurencji m.in. wspólny projekt polskiego radia i telewizji publicznej, ale ci partnerzy zapowiedzieli odwołanie od rozstrzygnięcia przetargu.

Niewykluczone, że Radio Racja i Europejskie Radio dla Białorusi porozumieją się w przyszłości co do wspólnego prowadzenia rozgłośni. Takie rozmowy są już prowadzone.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)