WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
poznań
05-05-2006 (16:00)

Radar wykrył relikty kaplicy Dąbrówki

Pozostałości po przedromańskiej budowli pod
kościołem na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, wykazały badania
specjalistycznym radarem. Naukowcy dopuszczają hipotezę, że są to
relikty kaplicy ufundowanej przez żonę Mieszka I - Dąbrówkę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

W kwietniu na zlecenie Instytutu Prehistorii UAM wykonano badania terenu leżącego pod podłogą kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Poznaniu.

Na podstawie otrzymanych wyników badań można stwierdzić, że kościół ten może być spadkobiercą pierwszej kaplicy chrześcijańskiej zbudowanej w ramach palatium Mieszka I - powiedziała prof. Hanna Kocka Krenz z Instytutu Prehistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na otrzymanych rycinach zarysowują się pozostałości po romańskim okresie świątyni, a także relikty, które mogą kryć wcześniejsze fazy budowli świątyni.

WP

Oczywiście, czy to jest kaplica przedromańska czy nie, będziemy mogli stwierdzić dopiero po przeprowadzeniu wykopalisk, ale teza, że jest to dawna kaplica Dąbrówki jest bardzo prawdopodobna. Musimy tylko zbadać w jaki sposób te relikty były połączone z palatium - dodała prof. Kocka Krenz

Wykopaliska pod kościołem NMP w Poznaniu rozpoczną się po uzyskaniu ekspertyz dotyczących statyki budynku i zgody Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Kaplica Dąbrówki miała być częścią palatium Mieszka I, w którym książę mieszkał wraz z Dąbrówką w momencie chrztu Polski.

Pierwsze badania archeologiczne na Ostrowie Tumskim w Poznaniu przy kościele Najświętszej Marii Panny zostały podjęte w 1938 r. W wykopie na głębokości ponad 5 m odsłonięto konstrukcje drewniane, interpretowane jako pozostałości wału grodowego. Pałac wczesnopiastowski (palatium) odkryto dopiero w 1999 roku podczas wykopalisk prowadzonych przez prof. Kocką Krenz

WP

Palatium było jednym z kilku siedzib stołecznych pierwszych Piastów, a gród w Poznaniu był dziełem Mieszka I. O wynikach badań georadarem poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Polub WP Wiadomości
WP
WP