PolskaRada Nadzorcza TVP odwoła prezesa Dworaka?

Rada Nadzorcza TVP odwoła prezesa Dworaka?

Rada Nadzorcza TVP ma się we wtorek
zająć zmianami w zarządzie TVP. Prawdopodobnie chodzi o odwołanie
prezesa telewizji publicznej Jana Dworaka; wniosek taki zamierza
bowiem zgłosić jedna z członkiń Rady Anna Milewska.

15.02.2006 | aktual.: 15.02.2006 20:26

Jak powiedziała Milewska, prezes nie może pozostać na swoim stanowisku m.in. ze względu na nieprawidłowości przy relacjonowaniu przez TVP katastrofy w śląskim centrum targowym oraz utratę jednej z największych gwiazd telewizji Kamila Durczoka.

Trudno powiedzieć, czy wniosek ma szanse na poparcie - spośród dziewięciu członków RN TVP czterech zapowiada, że go nie poprze, z pozostałymi nie udało się skontaktować. Aby Rada mogła odwołać prezesa, potrzeba bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady.

Według Milewskiej, w obecnej sytuacji pojawiły się nowe argumenty za odwołaniem Dworaka. Tragedia w Chorzowie, podczas której w instytucji zatrudniającej 4,5 tys. ludzi nie było nikogo, kto by mógł podjąć decyzję, aby relacjonować ją na bieżąco - a przecież była już wcześniej sprawa Biesłanu, kiedy nawet korespondenta tam nie wysłano - poza tym odejście Durczoka świadczą, że TVP ma poważne problemy z zarządzaniem - powiedziała.

Według Milewskiej, mając jedną dużą gwiazdę - taką jak Durczok - TVP powinna wiedzieć, jakie ma on plany, tym bardziej że w ostatnich miesiącach TVP zainwestowała duże pieniądze w kampanię promocyjną "Wiadomości", a jedną z jej twarzy był właśnie Durczok.

To jest problem zarządu, związany z brakiem polityki kadrowej i polityki komunikowania się z pracownikami wewnątrz organizacji. Poza tym obecny zarząd nie zrobił nic, by przy Durczoku wzrastał nowy, młody dziennikarz, który mógłby go teraz zastąpić - powiedziała Milewska.

"Są jeszcze inne argumenty, ale o nich jako pierwsi powinni się dowiedzieć członkowie Rady Nadzorczej" - dodała.

Pozostali członkowie Rady, z którymi udało się skontaktować, choć podzielają niektóre argumenty Milewskiej, zapowiadają, że wniosku nie poprą. Nie poprę tego wniosku. Uważam, że wymiana prezesa na trzy miesiące przed końcem kadencji jest działaniem nieodpowiedzialnym - powiedział członek RN Adam Pawłowicz. Jak dodał, kadencja obecnego zarządu TVP upłynęła z końcem ubiegłego roku, jednak jego mandat wygaśnie z dniem odbycia walnego zgromadzenia, a to odbędzie się najwcześniej w końcu kwietnia.

Rada ma inne problemy, które powinna rozwiązać zamiast wykonywać jałowe gesty - m.in. rozwiązać problem dwóch zawieszonych członków zarządu (chodzi o Ryszarda Pacławskiego - zawieszony w obowiązkach od września 2004 i Marka Hołyńskiego - od września 2005) - powiedział Pawłowicz.

Dodał jednak, że inną kwestią jest analiza zachowania się telewizji w sytuacji kryzysowej, jaką była tragedia w Katowicach, i wyciągnięcie z niej wniosków - również personalnych. Z mojej inicjatywy została przeprowadzona kontrola w tej sprawie, która właśnie się zakończyła. W oparciu o raport z tej kontroli podejmiemy konkretne decyzje - powiedział Pawłowicz.

Również według Marka Ostrowskiego nie jest to dobry moment na zmianę zarządu. Bo jaki to by miało sens? Do końca kadencji zarząd ma najdalej dwa czy trzy miesiące. Musiałyby być jakieś bardzo poważne argumenty, a ja teraz takich nie widzę - powiedział Ostrowski.

Jego zdaniem, zachowanie się TVP podczas katowickiej tragedii jest sprawą "co najmniej dyskusyjną". To nie jest jednoznaczne, że TVP popełniła błąd w tej sprawie. Wiem, że w Programie 3 były relacje na żywo, i to dość szybko. Może nie było ich w Jedynce czy Dwójce, ale Trójka je nadawała - dodał.

Wniosku nie zamierza też poprzeć przedstawiciel ministra skarbu w Radzie, Leszek Rowicki. Nie mam jednoznacznego zdania na ten temat, nie chciałbym jednak zdestabilizować sytuacji w TVP, pozbawiając ją zarządu, szczególnie że dzieje się to na dwa czy trzy miesiące przed walnym zgromadzeniem, które ostatecznie zakończy kadencję tego zarządu - powiedział.

Podkreślił jednak, że TVP jest źle zarządzana. Ten zarząd sobie nie radzi. Negatywnie oceniam strukturę programową, nieczytelną koncepcję TVP, fakt, że nie spełnia ona walorów telewizji publicznej. Widać, że zawieszenie dwóch członków zarządu, w tym do spraw programowych, przyniosło bardzo złe rezultaty. I z miesiąca na miesiąc jest gorzej - dodał Rowicki.

Wniosek o odwołanie Dworaka nie może też liczyć na poparcie Krzysztofa Knittla.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)