PolskaRada Ministrów o kontyngentach taryfowych

Rada Ministrów o kontyngentach taryfowych

Rada Ministrów wydała we wtorek pakiet rozporządzeń w sprawie ustanowienia kontyngentów taryfowych na towary, artykuły, maszyny, urządzenia, komponenty i surowce na potrzeby szczególnie przemysłu motoryzacyjnego, farmaceutycznego, telekomunikacyjnego, elektronicznego, hutniczego oraz sektora rolnego.

Jedną z konsekwencji zawarcia umów międzynarodowych jest całkowita redukcja stawek celnych dla wielu wyrobów gotowych, przy zachowaniu stopniowo liberalizowanych stawek na surowce, części, komponenty i podzespoły używane do ich produkcji. Ma to negatywny wpływ na produkcję krajową, do której wykorzystywane są importowane materiały.

Problem ilustruje m.in. sytuacja w przemyśle telekomunikacyjnym. Wyroby gotowe importowane z Unii Europejskiej objętą są zerową stawką celną, natomiast części do ich produkcji obłożone są około 8-proc. cłem.

Powoduje to niebezpieczeństwo wycofania się z Polski koncernów zagranicznych z powodu obniżenia opłacalności produkcji.

W celu zachęcenia zagranicznych inwestorów do utrzymania w Polsce produkcji i rozpoczęcia nowych inwestycji oraz przywrócenia równych warunków producentom polskim i zagranicznym, corocznie ustanawiany był kontyngent taryfowy na komponenty i półprodukty z obniżoną stawką celną, niezbędne do montażu urządzeń telekomunikacyjnych. Podobnie było w przypadku przemysłu farmaceutycznego, motoryzacyjnego i hutniczego.

Wyroby gotowe sprowadzane z UE objęte są zerową stawką celną, natomiast importowane z krajów spoza stref wolnego handlu surowce dla tych przemysłów obłożone są stawką celną od około 3 do 15%.

Kontyngenty taryfowe są skutecznym narzędziem w wymianie towarowej z zagranicą. Są niezbędne szczególnie wtedy, gdy stawki celne na dobra pośrednie są wyższe od stawek celnych na produkty finalne.

Rok 1998 był ostatnim rokiem, w którym surowce importowane z krajów objętych umowami o strefach wolnego handlu obciążone były jeszcze cłami. Od 1999 r. na import większości towarów przemysłowych z krajów objętych umowami o strefach wolnego handlu (głównie UE, EFTA, CEFTA) obowiązują już zerowe stawki celne. (jd)

radaeksportcło
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)