Trwa ładowanie...
dj80ubh

Rada Federacji wezwała do rozważenia "czarnej listy" organizacji. Dwie są z Polski

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, wezwała w środę prokuraturę generalną, MSZ i ministerstwo sprawiedliwości, by rozpatrzyły zaproponowaną przez Radę czarną listę zagranicznych organizacji pozarządowych. Są na tej liście dwie polskie organizacje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rada Federacji wezwała do rozważenia "czarnej listy" organizacji. Dwie są z Polski
(Wikipedia, Fot: Совет Федерации)
dj80ubh

Są to: Fundacja Edukacja dla Demokracji i Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne. Działalność w Rosji tych organizacji, a także siedmiu NGOs z USA i trzech z Ukrainy, wyższa izba parlamentu proponuje uznać za niepożądaną.

Apel przyjęty został w Radzie Federacji jednomyślnie przez 156 obecnych na głosowaniu członków izby. Wniosek głosi, że Rosja "zetknęła się z najsilniejszym w ciągu ostatniego ćwierćwiecza atakiem na jej interesy narodowe, wartości i instytucje". Atak ten ma na celu wpłynięcie na sytuację wewnątrzpolityczną Rosji, "osłabienie patriotycznej jedności" narodu i podważenie procesów integracyjnych z udziałem Rosji na obszarze poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw - oświadczyła Rada.

"Zaangażowanie do tych działań na skalę bezprecedensową organizacji pozarządowych finansowanych m.in. z budżetów obcych państw daje prawo do tego, by mówić o 'miękkiej agresji' wobec Rosji" - oświadczyła Rada Federacji. Z tego względu zwraca się ona do MSZ, prokuratury generalnej i resortu sprawiedliwości o rozpatrzenie listy, nazywanej "patriotyczną".

dj80ubh

W wykazie są "znane ze swojego antyrosyjskiego zaangażowania zagraniczne i międzynarodowe organizacje pozarządowe" - głosi oświadczenie. Dodano w nim, że znaczna część takich organizacji realizuje swoje programy nie poprzez własne oddziały w Rosji, a z zagranicy, poprzez pośredników. Rada Federacji proponuje, by w odniesieniu do 12 NGOs została zastosowana ustawa o niepożądanych w Rosji organizacjach, przyjęta w tym roku.

Amerykańskie NGOs na proponowanej czarnej liście to: National Endowment for Democracy (NED), National Democratic Institute for International Affairs, International Republican Institute (IRI), Freedom House, Fundacja Sorosa, MacArthur Foundation i Charles Stewart Mott Foundation. Trzy ukraińskie organizacje w wykazie to: Światowy Kongres Ukraińców, Ukraińska Światowa Rada Koordynacyjna i Krymska Misja Polowa ds. Praw Człowieka.

Dziennik "Izwiestija" w środowym wydaniu napisał, że "patriotyczna" czarna lista zagranicznych NGOs będzie przyjęta w ministerstwach i prokuraturze "z wielką uwagą". Wcześniej przedstawiciele Rady Federacji mówili, że wykaz ma charakter ostrzegawczy i nie ma wiążącej mocy prawnej. Zapowiadali też, że w przyszłości może zostać rozszerzony.

Ustawa, która pozwala uznać za niepożądane w Rosji zagraniczne organizacje pozarządowe, a także firmy, mówi o podmiotach, które stwarzają "zagrożenie dla podstaw ustroju konstytucyjnego Rosji, jej obronności lub bezpieczeństwa".

dj80ubh

Podziel się opinią

Share
dj80ubh
dj80ubh
Więcej tematów