Trwa ładowanie...
d36m5l7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rada Federacji wezwała do rozważenia "czarnej listy" organizacji. Dwie są z Polski

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, wezwała w środę prokuraturę generalną, MSZ i ministerstwo sprawiedliwości, by rozpatrzyły zaproponowaną przez Radę czarną listę zagranicznych organizacji pozarządowych. Są na tej liście dwie polskie organizacje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(Wikipedia, Fot: Совет Федерации)
d36m5l7

Są to: Fundacja Edukacja dla Demokracji i Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne. Działalność w Rosji tych organizacji, a także siedmiu NGOs z USA i trzech z Ukrainy, wyższa izba parlamentu proponuje uznać za niepożądaną.

Apel przyjęty został w Radzie Federacji jednomyślnie przez 156 obecnych na głosowaniu członków izby. Wniosek głosi, że Rosja "zetknęła się z najsilniejszym w ciągu ostatniego ćwierćwiecza atakiem na jej interesy narodowe, wartości i instytucje". Atak ten ma na celu wpłynięcie na sytuację wewnątrzpolityczną Rosji, "osłabienie patriotycznej jedności" narodu i podważenie procesów integracyjnych z udziałem Rosji na obszarze poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw - oświadczyła Rada.

"Zaangażowanie do tych działań na skalę bezprecedensową organizacji pozarządowych finansowanych m.in. z budżetów obcych państw daje prawo do tego, by mówić o 'miękkiej agresji' wobec Rosji" - oświadczyła Rada Federacji. Z tego względu zwraca się ona do MSZ, prokuratury generalnej i resortu sprawiedliwości o rozpatrzenie listy, nazywanej "patriotyczną".

d36m5l7

W wykazie są "znane ze swojego antyrosyjskiego zaangażowania zagraniczne i międzynarodowe organizacje pozarządowe" - głosi oświadczenie. Dodano w nim, że znaczna część takich organizacji realizuje swoje programy nie poprzez własne oddziały w Rosji, a z zagranicy, poprzez pośredników. Rada Federacji proponuje, by w odniesieniu do 12 NGOs została zastosowana ustawa o niepożądanych w Rosji organizacjach, przyjęta w tym roku.

Amerykańskie NGOs na proponowanej czarnej liście to: National Endowment for Democracy (NED), National Democratic Institute for International Affairs, International Republican Institute (IRI), Freedom House, Fundacja Sorosa, MacArthur Foundation i Charles Stewart Mott Foundation. Trzy ukraińskie organizacje w wykazie to: Światowy Kongres Ukraińców, Ukraińska Światowa Rada Koordynacyjna i Krymska Misja Polowa ds. Praw Człowieka.

Dziennik "Izwiestija" w środowym wydaniu napisał, że "patriotyczna" czarna lista zagranicznych NGOs będzie przyjęta w ministerstwach i prokuraturze "z wielką uwagą". Wcześniej przedstawiciele Rady Federacji mówili, że wykaz ma charakter ostrzegawczy i nie ma wiążącej mocy prawnej. Zapowiadali też, że w przyszłości może zostać rozszerzony.

Ustawa, która pozwala uznać za niepożądane w Rosji zagraniczne organizacje pozarządowe, a także firmy, mówi o podmiotach, które stwarzają "zagrożenie dla podstaw ustroju konstytucyjnego Rosji, jej obronności lub bezpieczeństwa".

d36m5l7

Podziel się opinią

Share

d36m5l7

d36m5l7
Więcej tematów