Trwa ładowanie...
d2oazbr
IAR
władimir putin

Putin zawiesił umowę z USA o utylizacji plutonu

• Rosja zawiesiła umowę z USA o utylizacji plutonu
• Powodem "naruszenie przez Waszyngton strategicznej równowagi sił"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (AFP, Fot: Odd Andersen)
d2oazbr

Rosja zawiesiła umowę ze Stanami Zjednoczonymi o utylizacji radioaktywnego plutonu. Odpowiedni dokument w poniedziałek podpisał prezydent Władimir Putin. W uzasadnieniu wskazano, że Moskwa w ten sposób zareagowała na działania Waszyngtonu, które naruszają strategiczną równowagę sił.

19 października ustawę o zawieszeniu umowy przyjęła Duma Państwowa. Deputowani argumentowali, że Stany Zjednoczone łamiąc wcześniejsze porozumienia starają się uzyskać przewagę wojskową nad Rosją. W ich ocenie, mają na to wskazywać: rozmieszczanie żołnierzy NATO w pobliżu granic Federacji, rozbudowa systemów tarczy antyrakietowej w Europie, wspieranie ukraińskiej armii i syryjskiej opozycji, a także prowadzenie działań, które szkodzą rosyjskiej gospodarce.

Moskwa nie wyklucza wznowienia umowy, ale stawia twarde warunki. Waszyngton miałby wycofać się z antyrosyjskich sankcji, zrekompensować straty, jakie w ich wyniku poniosła Rosja i zredukować siły NATO-wskie stacjonujące w krajach graniczących z Federacją.

Rosyjsko-amerykańska umowa o niszczeniu plutonu została podpisana w 2000 roku. Nakładała ona na oba państwa obowiązek niszczenia materiałów rozszczepialnych, służących do celów wojskowych i przystosowanie ich dla potrzeb przemysłu cywilnego.

d2oazbr

Podziel się opinią

Share

d2oazbr

d2oazbr
Więcej tematów