Trwa ładowanie...
d2i3j00
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Putin wydał polecenie. Na Białorusi powstanie baza Su-27

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił Ministerstwu Obrony i Ministerstwu Spraw Zagranicznych wynegocjowanie, a następnie podpisanie porozumienia z Białorusią o utworzeniu na jej terytorium bazy Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (PAP/EPA, Fot: Alexey Nikolsky/Ria Novosti/Kremlin Pool)
d2i3j00

Putin nie sprecyzował, gdzie ma powstać baza. W październiku 2014 roku dowódca Sił Powietrznych FR generał Wiktor Bondariew ogłosił, że zostanie ona usytuowana w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim na południowym wschodzie Białorusi, i że będą w niej stacjonować myśliwce przechwytujące Su-27.

Na początku września o planach zawarcia z Białorusią umowy o bazie lotniczej mówił na posiedzeniu rządu Rosji jej premier Dmitrij Miedwiediew. Oświadczył wówczas, że celem utworzenia bazy jest "zapewnienie ochrony zewnętrznych granic Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi) w powietrzu".

Początkowo generał Bondariew podawał, że na miejsce rosyjskiej bazy lotniczej wybrano Lidę, w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi, a potem - że Baranowicze, w obwodzie brzeskim, również na zachodzie kraju. W marcu 2015 roku przekazał, że w Baranowiczach będą stacjonować 24 myśliwce Su-27SM3.

d2i3j00

Pierwsze cztery rosyjskie myśliwce Su-27 wylądowały w 61. bazie lotniczej w Baranowiczach w grudniu 2013 roku. Wkrótce potem poinformowano, że rosyjscy lotnicy rozpoczęli wspólnie z Białorusinami patrolowanie przestrzeni powietrznej nad Białorusią w celu ochrony granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

W czwartek i piątek Putin podejmował w Soczi prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenką. Według rosyjskich mediów rozmawiano m.in. o tym, w jakiej formie Moskwa może wesprzeć Łukaszenkę w wyznaczonych na 11 października wyborach prezydenckich, a także o tym, co chciałaby w zamian otrzymać.

d2i3j00

Podziel się opinią

Share

d2i3j00

d2i3j00
Więcej tematów