Trwa ładowanie...
Putin obiecuje naciski na bojowników na Ukrainie i zapowiada militarne wzmocnienie Rosji
x-news/TVN 24x-news/CNN Newsource

Putin obiecuje naciski na bojowników na Ukrainie i zapowiada militarne wzmocnienie Rosji

Prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja użyje swego wpływu na bojowników na wschodzie Ukrainy w celu przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie zestrzelonego samolotu malezyjskiego. Zaznaczył, że Zachód musi namówić władze w Kijowie do rozejmu. Putin powiedział również, że Rosja musi wzmocnić swe zdolności militarne w odpowiedzi na aktywność USA i NATO w Europie Wschodniej.
Share
d3i2uk9

Na początku posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Putin uznał za "nie do przyjęcia" atak ukraińskich czołgów na Donieck, kiedy w nocy z poniedziałku na wtorek trwała w tym mieście operacja przekazywania przez prorosyjskich separatystów zagranicznym ekspertom czarnych skrzynek zestrzelonego boeinga.

- Należy w końcu zaapelować też do władz w Kijowie o zachowanie elementarnych norm przyzwoitości - powiedział Putin. Separatyści przekazali malezyjskim ekspertom czarne skrzynki Boeinga 777, który 17 lipca spadł w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie.

d3i2uk9

"Militarne wzmocnienie"

Putin zaapelował też do mocarstw zachodnich, by się nie mieszały do spraw wewnętrznych Rosji i podkreślił, że jego kraj musi wzmocnić swe zdolności militarne wobec "bezprecedensowego" wzrostu aktywności sił zbrojnych USA i NATO w Europie Wschodniej przy granicach z Rosją.

- Moskwa dobrze widzi, że grupa wojsk NATO w Europie Wschodniej jest demonstracyjnie wzmacniana - oświadczył Putin. Zaznaczył, że w tej sytuacji niezmiernie ważne dla Rosji jest w pełni i na czas zrealizować zadanie zwiększenia swych zdolności obronnych.

Wypowiedź Putina na naradzie była, jak pisze Reuters, pierwszą od czwartku publiczną reakcją na krytykę przez Zachód roli Rosji na Ukrainie po tym, jak na wschodzie tego kraju, gdzie trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami został strącony malezyjski samolot pasażerski z 298 osobami na pokładzie; wszystkie zginęły.

d3i2uk9

Putin popiera rebeliantów

Putin kolejny raz powtórzył, że protesty, które obaliły w lutym ówczesnego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza były inicjowane i finansowane z zagranicy. Podkreślił, że mimo zachodnich sankcji Moskwa będzie popierać bojowników na wschodzie Ukrainy, których nazwał częścią ludowego powstania przeciwko zamachowi stanu w Kijowie.

- Wobec Rosji coraz częściej używa się języka ultimatów i sankcji, Moskwa jednak wychodzi z założenia, że problemy należy rozwiązywać drogą dialogu - powiedział Putin.

Źródła: PAP, CNN Newsource/x-news.

d3i2uk9

Podziel się opinią

Share
d3i2uk9
d3i2uk9
Więcej tematów