Świat"Putin - mieszanka cynizmu i napoleońskich iluzji"

"Putin - mieszanka cynizmu i napoleońskich iluzji"

Senator John McCain, kandydat Partii Republikańskiej do nominacji prezydenckiej w USA, uważa, że Zachód musi być stanowczy wobec Rosji, m.in. w związku z jej groźbami w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej czy wetem w sprawie Kosowa. Przestrzega też przed niebezpieczną "mieszanką cynizmu i napoleońskich iluzji" prezydenta Władimira Putina.

"Putin - mieszanka cynizmu i napoleońskich iluzji"
Źródło zdjęć: © AP

"Władzę w Moskwie sprawuje silnie autorytarny reżim, zdominowany przez służby wywiadowcze wrogie liberalnym wartościom i opływający w pieniądze z ropy i gazu" - pisze McCain w dzienniku "Financial Times".

Według senatora z Arizony "mieszanka cynizmu i napoleońskich iluzji prezydenta Władimira Putina, który określa się jako największego na świecie demokratę od czasów Mahatmy Gandhiego, jest niebezpiecznym wyzwaniem dla euroatlantyckiej wspólnoty".

McCain zaznacza, że Zachód musi współpracować z Moskwą tam, gdzie się da. Jednak zastrzega, że "zbyt wielu sądzi, iż plan współpracy można określić w oderwaniu od natury rosyjskiego reżimu i jego działań przeciwko swoim obywatelom". McCain podkreśla, że "nie można oddzielić charakteru rosyjskiej polityki zagranicznej od naruszania fundamentalnych wolności w Rosji, ponieważ pochodzą one z tego samego źródła".

Jego zdaniem, wpływ rosyjskich służb bezpieczeństwa w samej Rosji odzwierciedla się w polityce zagranicznej tego kraju: amerykańskie i brytyjskie władze potwierdzają, że liczba rosyjskich agentów wywiadu działających w Londynie i Waszyngtonie osiągnęła pułap z okresu zimnej wojny.

McCain pisze, w jaki sposób "zmierzyć się z rosyjskim rewanżyzmem". Według niego "zachodni przywódcy mogliby wrócić do korzeni grupy G8, jako klubu czołowych demokracji rynkowych, do którego nie zalicza się Rosja".

"Bardziej niż tolerować rosyjski szantaż nuklearny czy cyberatak zachodnie kraje mogłyby dać jasno do zrozumienia, że solidarność NATO jest niepodzielna i że drzwi Sojuszu pozostają otwarte dla wszystkich demokracji zobowiązanych bronić wolności - niezależnie od niezadowolenia Rosji w tej sprawie" - pisze amerykański senator.

McCain radzi, by "Europa i USA rozwinęły śmiały pomysł niemieckiej kanclerz Angeli Merkel stworzenia transatlantyckiego rynku i zaprosiły do niego Rosję, gdy zrealizuje ona punkty w dziedzinie rządów prawa i wolności gospodarczej".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)