Putin dowodził bombowcem
Prezydent Rosji Władimir Putin w bombowcu
strategicznym TU-160 uczestniczył w ćwiczeniach
lotnictwa dalekiego zasięgu i Floty Północnej, których
kulminacyjnym punktem było odpalenie z powietrza czterech pocisków
manewrujących.
Nie wiadomo, czy z bombowca, którym jako zwierzchnik Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej dowodził prezydent, też odpalono rakiety. Podano jedynie, że wszystkie cztery trafiły w cele. Według agencji Interfax, w ćwiczeniach brały udział dwie maszyny TU-160. Natomiast agencja RIA Nowosti podaje, że grupa składała się z trzech bombowców tego typu.
TU-160 wystartowały z lotniska wojskowego Czkałowski w obwodzie moskiewskim. W rejonie Niżniego Nowgorodu przekroczyły barierę dźwięku. Strzelanie rakietowe przeprowadziły w pobliżu Workuty, na północy Rosji. Po przelocie nad strefą manewrów Floty Północnej na Morzu Barentsa wylądowały w bazie lotniczej w Oleniegorsku w obwodzie murmańskim.
Putin spędził w powietrzu około pięciu godzin. Przy pokonywaniu bariery dźwięku przez jego samolot był narażony na przeciążenia dochodzące do 2-2,5 G. Podczas lotu jego bombowiec uzupełniał paliwo. Po wylądowaniu prezydent oświadczył, że jest zadowolony z próby rakietowej. Testowaliśmy nowy, precyzyjny pocisk manewrujący dalekiego zasięgu. Trafił w cel. To dobry rezultat - powiedział. Zapytany, czy nie ryzykował nadmiernie wsiadając do TU-160, Putin odparł, że "ryzyka było niewiele". Człowiek na moim stanowisku powinien wiedzieć, jak co się odbywa - dodał.
Przed startem prezydent poddał się wszystkim obowiązkowym badaniom lekarskim. Zapoznał się z procedurami bezpieczeństwa i przeszedł przeszkolenie z obsługi systemu katapultowania. Wziął też udział w odprawie załóg.
TU-160, w którym Putin uczestniczył w ćwiczeniach, pilotował zastępca dowódcy lotnictwa dalekiego zasięgu, generał-major Anatolij Chicharjew.
Pierwszy bombowiec TU-160, odpowiednik amerykańskiego B1B, wszedł na uzbrojenie w 1987 roku. Rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu dysponuje obecnie 19 maszynami tego typu.
TU-160 ma 54,1 m długości i 13,1 m wysokości. Rozpiętość skrzydeł - 55,7/35,6 m. Maksymalna masa startowa - 275 ton. Masa własna - 118 ton. Załoga składa się z czterech osób. Maksymalna prędkość na dużej wysokości - 2000 km/h, maksymalna prędkość nad ziemią - 1000 km/h. Pułap - 16 000 m. Zasięg z normalnym obciążeniem - 13 200 km, z maksymalnym - 10 500 km.
Wcześniej Putin miał już na koncie m.in. lot myśliwcem MiG-29 nad Czeczenią, zanurzenie na pokładzie strategicznego okrętu podwodnego o napędzie atomowym i testowanie w ekstremalnych warunkach samochodu ciężarowego Kamaz, przygotowywanego do startu w rajdzie Paryż-Dakar.
Jerzy Malczyk