Trwa ładowanie...
26-10-2006 12:45

Putin: dobra współpraca Rosji z NATO

Prezydent Władimir Putin pozytywnie ocenił współpracę Rosji i NATO. Wtórował mu sekretarz generalny
Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer, który oznajmił, że stan stosunków
Rosji i NATO jest bardzo dobry.

Putin: dobra współpraca Rosji z NATOŹródło: PAP/EPA
d2rlg8l
d2rlg8l

Oceniamy, że nasza współpraca rozwija się pomyślnie - oświadczył Putin, witając na Kremlu de Hoopa Scheffera, który od środy przebywa z wizytą w Moskwie. Wwieczorem odleci on do Waszyngtonu.

Putin zwrócił szczególną uwagę na dialog polityczny między Rosją i NATO, podkreślając, że "jest on stały i odbywa się na wysokim szczeblu". Wśród najważniejszych sfer współpracy prezydent wymienił walkę z terroryzmem.

De Hoop Scheffer zgodził się z Putinem, że współdziałanie Sojuszu Północnoatlantyckiego i Rosji ma "praktyczny charakter". Rosja jest wielkim mocarstwem, którego odpowiedzialność w sprawach międzynarodowych jest duża i którego rola w rozwiązywaniu różnych konfliktów jest niezastąpiona - oświadczył.

Po spotkaniu z rosyjskim prezydentem De Hoop Scheffer powiedział, że stan stosunków Rosji i NATO jest bardzo dobry. W niektórych sprawach nie zawsze się zgadzamy, ale w wielu dochodzimy do porozumienia - oświadczył.

d2rlg8l

Sekretarz generalny Sojuszu wyraził również nadzieję, że Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, ratyfikuje umowę o statusie sił w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Wcześniej de Hoop Scheffer przeprowadził rozmowy z wicepremierem i ministrem obrony Siergiejem Iwanowem. Ich tematem - jak zakomunikował rosyjski resort obrony - były "kwestie współdziałania w ramach Rady Rosja-NATO, problemy bezpieczeństwa międzynarodowego i sytuacja w punktach zapalnych na świecie".

Przed spotkaniami z Putinem i Iwanowem sekretarz generalny Sojuszu zapowiadał, że poruszy m.in. problemy umocnienia bezpieczeństwa w Afganistanie, a także sytuację wokół programów nuklearnych Iranu i Korei Północnej.

Natomiast strona rosyjska sygnalizowała, że najbardziej interesować ją będą kwestie konwencjonalnych sił zbrojnych w Europie i sprawa przystąpienia Gruzji do NATO.

d2rlg8l

Moskwa od dłuższego czasu wyraża niezadowolenie, że NATO dotąd nie ratyfikowało porozumienia z 1999 roku w sprawie adaptacji układu o redukcji konwencjonalnych sił zbrojnych w Europie (CFE), zawartego w 1990 roku. Rosja domagała się skorygowania dokumentu ze względu na sytuację na Kaukazie.

Kraje Sojuszu uzależniają ratyfikację porozumienia, ustalającego limity uzbrojenia i liczby żołnierzy w krajach europejskich, od wycofania rosyjskich baz z Gruzji - co ma nastąpić w 2008 roku - i rosyjskiego uzbrojenia z Naddniestrza. Rosja uważa, że kwestie te nie są ze sobą powiązane i że wywiązała się ze swoich zobowiązań wynikających z CFE.

Moskwa domaga się również, aby do układu o redukcji konwencjonalnych sił zbrojnych w Europie przyłączyły się Litwa, Łotwa i Estonia, które wstąpiły do NATO, a w chwili zawarcia CFE wchodziły w skład ZSRR.

d2rlg8l

Rosja utrzymuje też, że wejście Gruzji do NATO godziłoby w interesy Moskwy i może negatywnie odbić się na sytuacji w regionie.

De Hoop Scheffer oświadczył po przylocie do Moskwy, że Sojusz szanuje interesy Moskwy, w tym na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), jednak nie zamierza rezygnować z pogłębiania kontaktów z byłymi republikami ZSRR.

Po rozmowach z Putinem i Iwanowem oznajmił, że rozszerzenie NATO o kraje b. bloku wschodniego nie zagraża Rosji. Rozszerzenie, które dokonało się w 2004 roku, doprowadziło do tego, że kraje te stały się bezpośrednimi partnerami Rosji - powiedział.

d2rlg8l

Sekretarz generalny NATO potwierdził także, iż podczas listopadowego szczytu Rydze nie zostaną wystosowane nowe zaproszenia do przystąpienia do Sojuszu. Niewykluczone, że nastąpi to później. Wyślemy po prostu sygnał krajom bałkańskim - dodał.

De Hoop de Scheffer wezwał też Rosję do uchylenia sankcji wobec Gruzji i wyraził przekonanie, że problemy Abchazji i Osetii Południowej zostaną uregulowane środkami pokojowymi. Oznajmił również, że obecne problemy w stosunkach Rosji i Gruzji nie mają żadnego związku z rozpoczęciem przez tę ostatnią intensywnego dialogu z NATO.

d2rlg8l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rlg8l
Więcej tematów