Trwa ładowanie...
dgqeg0v
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Putin: będziemy zawsze bronić interesów rodaków żyjących poza Rosją

Rosja będzie zawsze bronić interesów rodaków żyjących poza granicami kraju - zapewnił w czwartek prezydent Władimir Putin w Moskwie na 5. Światowym Kongresie Diaspory Rosyjskiej. Zapowiedział także wsparcie dla rosyjskojęzycznych mediów za granicą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (PAP/EPA, Fot: ALEXEI NIKOLSKY/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL)
dgqeg0v

Na otwartym w czwartek kongresie, piątym z kolei, szef państwa pojawił się osobiście, podczas gdy rok wcześniej zwrócił się do uczestników przez łącze wideo - zauważa dziennik "Kommiersant".

Rosyjski prezydent wyraził wdzięczność przedstawicielom diaspory za "wsparcie ponownego zjednoczenia Krymu i Sewastopola z Rosją". Zapewnił, że Rosja nie pozostawi rodaków, którzy znaleźli się "w trudnej, kryzysowej sytuacji"; wskazał przy tym na konflikty m.in. w Syrii i Libii.

- Ci, którzy z jakichś powodów znaleźli się poza Rosją, powinni być pewni: zawsze będziemy twardo bronić waszych interesów - powiedział Putin. Według jego słów jedną z pryncypialnych zasad państwa jest ochrona rodaków za granicą przed wszelkimi formami dyskryminacji. - Chodzi o zapewnienie takich praw jak nauka języka ojczystego, zachowanie tradycji kulturowych i duchowych - wyjaśnił.

dgqeg0v

Zapowiedział też dalsze wsparcie dla rosyjskojęzycznej prasy. Media te otrzymają dodatkową pomoc z powołanej w zeszłym roku Fundacji Współpracy z Rosyjskojęzyczną Prasą za Granicą. Jak podaje "Kommiersant", rosyjskie media działają w 80 krajach świata.

Według słów rosyjskiego prezydenta większość tych mediów dąży do obiektywnego i uczciwego przekazywania informacji o Rosji. Jak mówił Putin, pomaga to w "przeciwstawianiu prawdy o naszym kraju różnego rodzaju kampaniom propagandowym i kliszom".

W dwudniowym kongresie bierze udział ponad 400 przedstawicieli rosyjskiej diaspory z 97 krajów. Rosyjska diaspora na świecie to około 30 mln ludzi, z czego dwie trzecie z nich żyje w krajach "bliskiej zagranicy" - podaje agencja TASS.

dgqeg0v

Podziel się opinią

Share

dgqeg0v

dgqeg0v
Więcej tematów