Publikujemy etykiety śmiercionośnego alkoholu
Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu sprzedaży w Polsce wszystkich alkoholi pochodzących z Czech z wyjątkiem wina i piwa. Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej. Publikujemy zdjęcie etykiet śmiercionośnego alkoholu.
17.09.2012 | aktual.: 17.09.2012 12:32
"Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne. Ze względów bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu, pochodzącego z Republiki Czeskiej" - czytamy w komunikacie ministerstwa.
"W związku z powyższym (...) Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych pochodzących z Republiki Czeskiej, z wyjątkiem piwa i wina" - napisało w niedzielnym komunikacie Ministerstwo Zdrowia.
Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, na podrobionych etykietach znajdowały się następujące napisy: Vodka Lunar extra jemná a Lašský tuzemák;
výrobce Pod Skalkou s. r. o. Meruňka;
výrobce Radovan Borák Albánská borovička;
Likérka Eva Tuzemák;
AB Style Švestková vodka;
Ostravská likérka Tuzemák a Originál vodka;
výrobce Likérka Drak.
Objawy zatrucia alkoholem metylowym
W komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, czytamy, że w pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego tzn. pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna oraz psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu)
dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Nudności, wymioty, bóle brzucha. Spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca, zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.
Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego 4-15 ml, dawka śmiertelna minimalna 30 ml.
Ofiary alkoholu metylowego
W konsekwencji spożycia alkoholu metylowego, wprowadzonego do obrotu w formie podrabianych firmowych napojów wyskokowych, zmarło w Republice Czeskiej w ciągu ubiegłych dwóch tygodni 21 osób, a dalszych kilkadziesiąt hospitalizowano.
Z kolei w Polsce, w niedzielę rano zmarła 39-letnia mieszkanka Wieruszowa, która zatruła się alkoholem metylowym niewiadomego pochodzenia. Wcześniej, 14 września zmarł mąż kobiety. Małżeństwo spożywało alkohol niewiadomego pochodzenia znajdujący się w butelce po wódce o nazwie Helsinki.
16 września 2012 r. Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży alkoholi o zawartości powyżej 20 % alkoholu, dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych, pochodzących z Republiki Czeskiej. Decyzja otrzymała rygor natychmiastowej wykonalności.