Trwa ładowanie...

PTTK reaguje na zamieszanie na Gubałówce. "Szlak zamknięty"

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zdecydowało o zamknięciu szlaku na Gubałówkę. Jest to pokłosie zagrodzenia ścieżki przez jedną z mieszkanek Zakopanego. Kobieta żądała opłaty za przejście.

Góralka zagrodziła szlak i zażądała opłaty za przejścieGóralka zagrodziła szlak i zażądała opłaty za przejścieŹródło: PAP, fot: PAP/Grzegorz Momot
d36qpsa
d36qpsa

"Afera gubałówkowa" zatacza kolejne kręgi. Teraz głos w sprawie zagrodzenia szlaku przez jedną z mieszkanek Zakopanego zabrało PTTK, które zdecydowało o jego zamknięciu informuje "Tygodnik Podhalański".

- Pierwszym powodem zamknięcia szlaku jest to, że nie możemy pozwolić na to, aby ktoś na naszych trasach pobierał opłaty za przejście - powiedział Jerzy Kapłon, prezes PTTK "Tygodnikowi Podhalańskiemu".

- Po drugie, nie możemy prowadzić szlaków po trasach o nieuregulowanym statusie prawnym. Poprowadziliśmy ten szlak z Polskimi Kolejami Linowymi w dobrej wierze, że PKL mają pełne prawo do dysponowania działkami. Chodzi też o sprawy związane z bezpieczeństwem ruchu turystycznego. Nie możemy odpowiadać za bezpieczeństwo, jeśli przebiegu szlaku nie uzgodnimy z właścicielem działki - dodaje Kapłon.

d36qpsa

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Upalny weekend w Polsce. Temperatury przekroczą 30 stopni

Prezes PTTK przypomina również, że szlaki na Gubałówkę zostały wytyczone przed prawie stu laty, bo w latach 30. XX wieku. Działo się to za zgodą ówczesnych właścicieli gruntów na górze.

"W 1932 r. powstały trzy szlaki: niebieski od szpitala przez Kotelnicę, zielony przez Walową Górę i czerwony przez Gładkie" - czytamy w internetowym wydaniu "Tygodnika Podhalańskiego".

d36qpsa

- To trzy historyczne szlaki i kwestia wprowadzania odpłatnego przejścia przez nie budzi głęboki sprzeciw PTTK - dodaje prezes Kapłon.

5 zł za przejście

Jedna z miejscowych góralek w Zakopanem w środę wbiła słupki i ustawiła płot na szlaku prowadzącym na Gubałówkę. Jak twierdzi, droga została poprowadzona przez należący do niej teren. Za przejście kasuje od turystów 5 zł.

Ruch kobiety spotkał się z natychmiastową krytyką ze strony PLK, które uważają, że grunty należą do nich. Na miejsce wezwano policję i ochronę.

d36qpsa

- Teren, na którym znajduje się ścieżka jest wytyczona na terenie Skarbu Państwa i PKL. Oczywiście to, do kogo należy teren jest faktem, nie opinią. Łatwo potwierdzić właściciela terenów, chociażby z dokumentów ksiąg wieczystych - powiedziała Marta Grzywa z PKL w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36qpsa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36qpsa
Więcej tematów