Trwa ładowanie...
21-07-2008 13:10

Psy-spadochroniarze będą szukać kryjówek terrorystów

Psy do zadań specjalnych będą skakać ze spadochronem i lądować w obszarach działań wojennych, m.in. w Afganistanie i Iraku - podaje brytyjski tabloid "The Sun".

Psy-spadochroniarze będą szukać kryjówek terrorystówŹródło: Jupiterimages
d47ekxe
d47ekxe

Brytyjska jednostka specjalna SAS trenuje owczarki niemieckie, które będą skakać ze spadochronem z wysokości 7620 metrów. Każdy pies zostanie wyposażony w maskę tlenową i będzie podczas skoku przypięty pasami do żołnierza SAS.

Po wylądowaniu na terytorium Iranu i Afganistanu psy zostaną wysłane na poszukiwania kryjówek rebeliantów. Dzięki malutkim kamerom przymocowanym do głów psów, oddziały będą na bieżąco informowane o czyhających zasadzkach i pozycjach wroga.

W ten sposób SAS chce zmniejszyć ryzyko, na jakie narażeni są żołnierze. W ciągu dwóch lat w Iraku zginęło trzech żołnierzy SAS, a co najmniej ośmiu zostało poważnie rannych.

Podczas tych operacji psy narażone będą na bardzo duże niebezpieczeństwo. Nigdy nie wiadomo, co czai się za rogiem. Nie chcemy, by psy ginęły, ale skoro mamy ryzykować życie psa lub człowieka, wybór jest oczywisty - powiedział członek SAS.

d47ekxe

Skoki żołnierzy z psami z wysokości ponad 7000 metrów zapoczątkował oddział amerykańskich sił specjalnych Delta Force.

Brytyjczycy po raz pierwszy przygotowywali psy do skoków ze spadochronem podczas II wojny światowej. Miały one brać udział w misjach ratunkowych, ale nigdy nie skakały z dużych wysokości.

Zaletą wykorzystania psów jest to, że budzą one mniej podejrzeń niż żołnierze, są w stanie przecisnąć się przez szczeliny i wykryć miny-pułapki.

Do każdej grupy operacyjnej przydzielono po dwa psy. Ich opiekunami będą specjalnie przygotowani do tego żołnierze.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj