PSL: ustawa o RTV interesująca, ale do przemyśleń
Jako interesujący i wartościowy określił rządowy projekt noweli ustawy o RTV Tadeusz Samborski z PSL. Zastrzegł jednak, że wymaga on szerokich konsultacji, a niektóre jego zapisy - gruntownych przemyśleń.
05.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Samborski podkreślił w czasie piątkowej debaty nad projektem rządu, że nowela musi zapewnić, by _ ukształtowany w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat układ mediów publicznych i prywatnych mógł obronić się po wejściu Polski do Unii Europejskiej_. W swoim wystąpieniu poseł PSL zwracał uwagę szczególnie na potrzebę zachowania silnych mediów publicznych.
Funkcjonowanie mediów rozpatrujemy także przez pryzmat interesów narodu i państwa oraz jego siły. Przecież dobrze funkcjonujące państwa zachodnie także dbają o silne media publiczne - powiedział Samborski.
Szczególną wagę PSL będzie przywiązywał to zachowania roli ośrodków regionalnych TVP, które - zgodnie z nowelą - miałyby zostać wyodrębnione ze struktury telewizji publicznej w odrębną spółkę, która nadal należałby w całości do TVP SA.
_ Jesteśmy zdecydowanie przeciwko rozwiązaniom prowadzącym do prywatyzacji ośrodków regionalnych_ - podkreślił Samborski.
PSL - jak mówił - udzieli zdecydowanego poparcia zawartym w noweli przepisom zmieniającym zasady ściągalności abonamentu.
Otwartą sprawą natomiast pozostaje - zdaniem Samborskiego - rola Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w przyszłym układzie mediów. Poseł wskazywał, że należy się zastanowić np. czy w gestii Rady pozostawić udzielanie koncesji, czy też stworzyć dla tej czynności wyodrębniony mechanizm ustawowy.
PSL opowiedziało się w piątek za przekazaniem projektu noweli ustawy o radiofonii i telewizji do dalszych prac w komisji. Wtedy ludowcy mają przedstawić swoje szczegółowe uwagi do projektu. (reb)