PSL negatywnie o umieszczeniu w Polsce tarczy antyrakietowej
PSL negatywnie ustosunkowuje się do ewentualnego umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej - oświadczył szef ludowców Waldemar Pawlak. Takie stanowisko przedstawił Pawlak premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu podczas poniedziałkowego spotkania z szefami klubów parlamentarnych.
13.02.2007 13:30
Bezpieczeństwo Polski należy opierać na relacjach wielostronnych, poczynając od ONZ przez NATO i Unię Europejską - mówił Pawlak na konferencji prasowej w Sejmie.
Zdaniem ludowców, opieranie bezpieczeństwa Polski wyłącznie na współpracy ze Stanami Zjednoczonymi "niesie w sobie więcej ryzyka niż bezpieczeństwa" i nie jest dobrym rozwiązaniem dla naszego kraju. Nie po to wchodziliśmy do NATO - wielostronnego układu - żeby teraz opierać bezpieczeństwo wyłącznie na współpracy z USA - ocenił.
Pawlak poinformował też, że PSL zgłosi wniosek o wprowadzenie do porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu debaty nad stanowiskiem Polski wobec eurokonstytucji oraz wobec propozycji "deklaracji berlińskiej".
Chodzi o to, żeby Polska nie była biernym uczestnikiem procesu europejskiego, żeby to nie były działania gabinetowe, by toczyła się otwarta publiczna debata jak powinna - zdaniem Polski - wyglądać przyszłość Europy - mówił lider ludowców.
Deklaracja berlińska, przygotowywana przez Niemcy, jako kraj przewodniczący w tym półroczu UE, ma być przyjęta w marcu podczas uroczystego spotkania w Berlinie z okazji 50-lecia Traktatów Rzymskich, uważanych za początek EWG - poprzedniczki UE. Ma to być wstęp do dalszych prac nad traktatem konstytucyjnym.