PolskaPSL: jaka Polska? - Nowa Polska

PSL: jaka Polska? - Nowa Polska

PSL uważa, że potrzebna jest nowa wizja
państwa i dlatego przygotowało koncepcję Nowej Polski opartą na
trzech filarach: państwa uczciwego, państwa solidarnego i państwa
obywateli - poinformował szef partii Jarosław Kalinowski.

01.10.2003 | aktual.: 01.10.2003 14:23

Według niego, trzeba jasno określić, dokąd Polska zmierza. Zdaniem Kalinowskiego, obecna polityka "drobnych korekt" i "awantur politycznych" prowadzi donikąd i potrzebna jest gruntowna przebudowa państwa.

"Jeżeli dotychczasowe działania będą kontynuowane, to trudno będzie mówić o miejscu Polski w Unii Europejskiej, ale wręcz nie będzie można mówić o tym, że Polacy dobrze czują się we własnym kraju. Potrzebna jest nowa wizja i odzyskanie zaufania społeczeństwa" - uważa szef PSL.

Podkreślił, że dla zrealizowania koncepcji PSL konieczne są głębokie reformy w gospodarce, służbie zdrowia, rolnictwie, funkcjonowaniu rządu i administracji publicznej.

Kalinowski zapowiedział, że sukcesywnie PSL będzie prezentowało swoje konkretne propozycje dotyczące wszystkich tych dziedzin. Oświadczył też, że PSL proponuje współpracę przy realizacji przebudowy państwa różnym środowiskom politycznym, samorządowym, społecznym i gospodarczym.

Według PSL, Polska musi stać się państwem uczciwym, tzn. takim, gdzie wszyscy obywatele, niezależnie od ich statusu materialnego i pozycji społecznej, traktowani są w taki sam sposób.

Aby to zapewnić trzeba - według Stronnictwa - odpartyjnić struktury państwowe, bo teraz Polska jest krajem polityków i oligarchów, a nie obywateli.

PSL uważa też, że państwo musi opierać się na procedurach, które uniemożliwią korupcję, prawo musi być spójne i przejrzyste, musi też działać sprawna służba cywilna.

Stronnictwo chce także, by Polska była państwem solidarnym, w którym wszyscy potrzebujący mogą liczyć na pomoc, które gwarantuje wszystkim obywatelom równość szans, w tym równy dostęp do edukacji, i na równi wspiera rozwój obszarów wiejskich i miejskich.

Ludowcy uważają, że celem państwa musi być poprawa poziomu życia obywateli. W Polsce powinno - według nich - rozwijać się silne społeczeństwo obywatelskie, kraj nasz musi stać się państwem wolności gospodarczej, przyjaznych obywatelowi urzędów, krajem zapewniającym bezpieczeństwo, dbającym o ekologię.

Kalinowski zapowiedział, że konkretne propozycje dotyczące spraw mieszczących się w trzech filarach przedstawionej przez niego koncepcji prezentowane będą w najbliższym czasie, np. już podczas prac nad projektem budżetu na 2004 r.

Szef PSL powołał sześciu pełnomocników, którzy pracować będą nad przygotowaniem konkretnych propozycji w różnych dziedzinach: Janusz Wojciechowski (walka z korupcją, jakość prawa, administracja), Zbigniew Kuźmiuk (reforma finansów publicznych i gospodarka), Marek Sawicki (rolnictwo), Elżbieta Lanc (służba zdrowia, edukacja, sprawy społeczne), Stanisław Żelichowski (kwestie europejskie), Michał Modrzejewski (sprawy młodzieży). (kjk)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)