Trwa ładowanie...
28-07-2014 15:20

Przyznano pierwsze mikroGRANTY. Sześć projektów do realizacji

Znane są już pierwsze projekty, które będą realizowane w ramach pierwszej edycji programu mikroGRANTÓW ESK 2016. Komisja wybrała sześć inicjatyw zgłoszonych do pierwszego naboru.

Przyznano pierwsze mikroGRANTY. Sześć projektów do realizacjiŹródło: WP.PL
d1j2xsk
d1j2xsk

Ideą mikroGRANTÓW ESK 2016 jest włączenie aktywnych mieszkańców Wrocławia w proces przygotowywania miasta do roku Europejskiej Stolicy Kultury. Organizatorzy zapewniają, że poprzez program chcą odnieść się do poziomu lokalnych problemów i oddolnych inicjatyw, wspomóc małe projekty i lokalnych artystów. Jest to odpowiedź na wielkie przedsięwzięcia kulturalne, angażujące duże i majętne instytucje oraz organizacje pozarządowe.

Brak współudziału mieszkańców Wrocławia w tworzeniu wydarzeń kulturalnych natchnął organizatorów do stworzenia projektu mikroGRANTÓW. Docelowo planowana jest realizacja 200 inicjatyw kulturalnych o wkładzie Biura Festiwalowego Impart, będącego inicjatorem programu, nie większym niż 5 tys. złotych. Pierwszy nabór projektów odbył się między 26 maja a 9 czerwca 2014. Następny przewidziany jest na przełomie sierpnia i września.

Zgłaszać swoje inicjatywy może każdy, kto nie reprezentuje instytucji miejskiej lub regionalnej. Podczas oceny projektów, komisja bierze pod uwagę przede wszystkim innowacyjność, oryginalność, dostępność oraz wysoki poziom merytoryczny. Z 95 propozycji zgłoszonych podczas pierwszego naboru, do realizacji wybrano sześć. Kilku pozostałych pomysłodawców może liczyć na ewentualne realizacje po rozmowach z organizatorami.

Najlepszymi zgłoszonymi projektami w klasyfikacji punktował okazały się ex aequo „Wrocław w pleksiglasie” oraz „Odkrytki. Kochanym ciotkom”. Pierwszy pomysł dotyczy stworzenia dziewięciu tabliczek analogicznych do tych, które wiszą w mieście, upamiętniając znane osoby lub wydarzenia. Pleksiglasowe szybki przedstawiać będą za to tzw. legendy miejskie. Zawisną na ulicach Przedmieścia Oławskiego. „Odkrytki” to warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów. Poświęcone będą kreatywnemu tworzeniu pocztówek oraz kultywowaniu idei przesyłania sobie kart pocztowych z różnych okazji.

d1j2xsk

Kolejne miejsca w pierwszym naborze zajęły projekty „Gotowi do STAR-tu” oraz „Spotkania ze sztuką”. „Gotowi do STAR-tu” ma na celu zainteresowanie astronomią najmłodszych, ich rodziców i dziadków. W ramach projektu znajdzie się nocne oglądanie nieba, warsztaty muzyczne i astronomiczne oraz stworzenie galerii i przestrzennej instalacji. Akcja rozpocznie się 6 września i będzie trwała przez kolejne soboty na osiedlu Księże. „Spotkania ze sztuką” to cykl otwartych wernisaży i spotkań z artystami na wrocławskim Nadodrzu, który trwać będzie od sierpnia do października 2014 r.

Dwa ostatnie zakwalifikowane bezpośrednio do realizacji projekty to „Fonograficzna historia Wrocławia” oraz „Wrocław w obiektywie Witolda Romera”. Pierwszy projekt zakłada odtworzenie fonograficzne historii miasta. W tym celu przez cały czas zbierane są fotografie dawnych sklepów płytowych we Wrocławiu i pamiątki związane z kulturą fonograficzną miasta. „Wrocław w obiektywie Witolda Romera” to inicjatywa, której głównym celem jest renowacja szklanych klisz wybitnego fotografika i chemika, przedstawiających ujęcia Wrocławia i Lwowa. Inicjatorką projektu jest wnuczka profesora, pani Barbara Romer.

Wszystkie projekty, które nie zostały wyłonione do realizacji podczas pierwszego naboru, można zgłaszać do naboru sierpniowo-wrześniowego. Wnioski będą przyjmowane od 25 sierpnia drogą elektroniczną lub osobiście w siedzibie ESK 2016 przy ul. Komuny Paryskiej.

d1j2xsk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j2xsk
Więcej tematów