ŚwiatPrzyznano niechlubne nagrody Public Eye Award

Przyznano niechlubne nagrody Public Eye Award

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos po raz kolejny zostały przyznane antynagrody Public Eye Award. Otrzymują je korporacje, których nieczyste interesy przyczyniają się do niszczenia środowiska lub łamania praw człowieka. W tym roku „wyróżnione" zostały firmy Gazprom, w kategorii „głosowanie publiczności" oraz GAP w kategorii „głosowanie jury". Wśród „zwycięzców" w głosowaniu internautów na drugim miejscu znalazły się ex aequo firmy Syngenta, Bayer i BASF.

Przyznano niechlubne nagrody Public Eye Award
Źródło zdjęć: © AFP | Yuri Kadobnov

Public Eye Award są przyznawane od 2005 roku na podstawie głosowania internautów z całego świata. Przyznając niechlubne wyróżnienie światowym korporacjom, etycy, ekolodzy, specjaliści ds. praw człowieka, ekonomiści i setki tysięcy internautów przypominają, że ekonomia ma służyć człowiekowi, który powinien być podmiotem a nie przedmiotem wyłaniającego się z kryzysu nowego ładu ekonomicznego.

"Nagroda" jest wyrazem braku społecznego przyzwolenia i braku zaufania wobec takich działań. Przyznawana jest w dwóch kategoriach - nagroda publiczności (głosowanie internautów) i nagroda jury, w którym zasiadają uznane światowe autorytety i eksperci w takich dziedzinach, jak etyka, ochrona środowiska i prawa człowieka.

Gazprom - największa firma paliwowa świata, została nominowany przez rosyjskie biuro Greenpeace i otrzymał nagrodę w związku z aresztowaniem tzw. Arktycznej Trzydziestki, działaczy tej organizacji, którzy sprzeciwiali się plądrowaniu Arktyki – jednego z ostatnich dziewiczych terenów na naszej planecie. Mimo protestów milionów ludzi na całym świecie, w grudniu 2013r. Gazprom rozpoczął tam wydobycie ropy. Naukowcy ostrzegają, że to przedsięwzięcie w ciężkich, polarnych warunkach zakończy się katastrofą ekologiczną na olbrzymią skalę. Tym bardziej, że firma ta nie spełniła podstawowych wymogów bezpieczeństwa wymaganych przy takich działaniach.

GAP - amerykański gigant odzieżowy otrzymał Public Eye Award za konsekwentne sprzeciwianie się wprowadzeniu reform w przemyśle odzieżowym. Pomimo tragicznego wypadku - zawaleniu się fabryki Rana Plaza w Bangladeszu, do którego doszło 2013 r. i w wyniku którego śmierć poniosło 1129 pracownic a setki innych odniosło rany, firma odmawia podpisania porozumienia o nazwie „Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh", które miałoby zagwarantować choćby minimalne standardy bezpieczeństwa w fabrykach odzieżowych w tym kraju.

Syngenta, Bayer i BASF – międzynarodowe koncerny chemiczne, produkujące m.in. neonikotynoidy – pestycydy zabójcze dla pszczół, zostały „wyróżnione" przez internautów za to, że wbrew wynikom badań na temat szkodliwości tych substancji produkują je, a winę za spadki populacji pszczół przypisują pasożytom i innym chorobom. Zdarza się również, że winą obarczani są rolnicy, którzy rzekomo stosują neonikotynoidy w niewłaściwy sposób. Zarówno naukowcy jak i m.in. Komisja Europejska są zgodni co do bezpośredniego, negatywnego wpływu neonikotynoidów na pszczoły i inne owady zapylające i w związku z tym w ubiegłym roku w Unii Europejskiej wprowadzono czasowe zakazy używania kilku z nich.

W głosowaniu wzięło udział ponad 280 tys. internautów. Gazprom otrzymał 95 277 głosów, Syngenta, Bayer i BASF 59 836 a GAP 44 340.

- Musimy sprawić, aby nasz system ekonomiczny stał w zgodzie z naszymi wartościami i nie pozwolić, by rynek dyktował jak ten system ma funkcjonować. Nagrody Public Eye Award zwracają uwagę na nasze utracone wartości - powiedział w Davos Tomáš Sedláček, światowej sławy czeski ekonomista młodego pokolenia.

Więcej informacji o Public Eye Award na stronie www.publiceye.ch.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)