Przyznano filmowe Nagrody PISF
Organizatorzy łódzkiego festiwalu Plus Camerimage oraz Telewizja Kino Polska znaleźli się wśród laureatów Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), przyznanych w Warszawie za upowszechnianie kultury filmowej.
Nagrody te mają być przyznawane corocznie. W poniedziałek wręczono je po raz pierwszy. PISF docenił wysiłki entuzjastów kina propagujących wiedzę o filmie z wielką pasją i poświęceniem. Nagrody przyznano w 11 kategoriach, uwzględniając dokonania z 2006 i 2007 roku.
To nagrody dla ludzi, dzięki którym możemy mieć kontakt ze sztuką filmową, z tym wszystkim, co powstaje dzięki twórcom - powiedziała dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz. Tłumaczyła, że Instytut uhonorował pracę osób, które są zasłużone dla polskiej kinematografii, a jednocześnie są społeczeństwu mniej znane niż filmowi twórcy lub nieznane w ogóle. To m.in. organizatorzy festiwali filmowych, wystaw czy spotkań z twórcami.
Ceremonia wręczenia Nagród PISF odbyła się w warszawskim Multikinie Złote Tarasy, gdzie mieści się najbardziej okazała sala kinowa w stolicy. Na galę - współorganizowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich - przybyły sławy kina, m.in. reżyserzy Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Feliks Falk i Janusz Morgenstern.
Nagrodę PISF za najlepsze międzynarodowe wydarzenie filmowe przyznano organizatorom 15. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Łodzi - Fundacji Tumult z Torunia. Za najlepsze krajowe wydarzenie filmowe uznano z kolei Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu, której organizatorem jest Stowarzyszenie Filmowe CineEuropa z Lublina.
W kategorii "filmowa promocja zagranicą" nagroda przypadła organizatorom 19. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce - Towarzystwu Sztuki (The Society for Arts) z Chicago.
W kategorii "podmiot prowadzący kino" nagrodzono firmę dystrybucyjną Gutek Film, właściciela warszawskiego kina Muranów. W kategorii "dystrybucja filmu polskiego" uhonorowano firmę ITI Cinema z Warszawy. Z kolei w kategorii "audycja lub program telewizyjny" nagrodę otrzymała Telewizja Kino Polska za całokształt działalności.
Za najlepszą krytykę filmową nagrodzono redakcję miesięcznika "Kino", wydawanego przez Fundację Kino z Warszawy. Za najlepszy polski portal internetowy poświęcony kinematografii uznano portal www.filmpolski.pl, prowadzony przez łódzką "filmówkę" (Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi).
W kategorii książka o filmie nagrodę przyznano Stanisławowi Zawiślińskiemu, autorowi cyklu książek poświęconych osobie i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Ukazały się one nakładem Wydawnictwa Skorpion z Warszawy. W skład cyklu wchodzi m.in. książka "Kieślowski. Życie po życiu. Pamięć", wydana w 2007 r.
Nagrodę za edukację młodego widza otrzymało Gdańskie Centrum Filmowe Neptun-Helikon-Kameralne, organizator Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie. Najlepszym Dyskusyjnym Klubem Filmowym w Polsce uznano DKF "Rotunda" z Krakowa, prowadzony przez krakowskie Stowarzyszenie "Rotunda".
Autorem statuetki Nagrody PISF jest Piotr Michnikowski.