Trwa ładowanie...
19-04-2012 10:00

Przywrócą karę śmierci? Gorący spór w Rosji

Sprawa bestialsko zamordowanej rodziny na nowo rozbudziła dyskusję na temat przywrócenia kary śmieci w Rosji. Chce tego większość społeczeństwa, nawet pomimo tego, że nie ma ono zaufania do policji i wymiaru sprawiedliwości. A w czasach społecznego fermentu, przywrócenie kary śmierci mogłoby być próbą "ugłaskania" przez Kreml coraz bardziej niechętnego elektoratu - pisze z Rosji dla Wirtualnej Polski Katarzyna Kwiatkowska.

Przywrócą karę śmierci? Gorący spór w RosjiŹródło: AFP, fot: Maxim Marmur
d1ur7d3
d1ur7d3

20 kwietnia 2009 r. Rodzina Spinelli spędza spokojny wieczór w swoim mieszkaniu, w centrum Moskwy. Francuz Thierry i jego rosyjska żona Olga zajmują się dystrybucją win. Wiedzie im się w interesach i w życiu prywatnym. Są młodzi, bogaci, szczęśliwi. Mają trzyletnią córkę.

Mała już śpi, gdy małżeństwo zauważa w łazience zaciek na suficie. Thierry wie, że to sprawka robotników, którzy remontują mieszkanie piętro wyżej. Wściekły biegnie na górę z awanturą. Kolejną, bo spowodowane przez ekipę remontową zalania zdarzały się już wcześniej. Tyle, że tym razem to nie był wypadek przy pracy.

Robotnicy z Uzbekistanu postanawiają obrabować bogatych sąsiadów. Obezwładniają, a potem duszą Thierry’ego w mieszkaniu na górze. Zabierają klucze i schodzą do domu Spinelli. Uzbrojeni w nóż, gwałcą i torturują Olgę. Straszą, że jeżeli będzie krzyczeć, zabiją dziecko i męża (kobieta nie wie, że Thierry już nie żyje). Po kilku godzinach duszą też ją i jej córkę. Kradną pieniądze i biżuterię. Podpalają mieszkanie, by zatrzeć ślady.

Małżeństwo nie miało wrogów, nie prowadziło ciemnych interesów. Taka historia mogła spotkać każdego.

d1ur7d3

(Nie)zaufanie do policji

Ojciec Olgi Spinelli, pułkownik Władimir Korczegin opowiedział o bestialskim morderstwie swoich bliskich na Kanale Pierwszym rosyjskiej telewizji. Wystąpił w programie poświęconym karze śmierci. Zabójcy rodziny Korczegina zostali skazani na dożywocie, ale pułkownik obawia się, że po kilkudziesięciu latach wyjdą na wolność. - Jestem za karą śmierci - przekonywał w programie, który wyemitowano w najlepszym czasie antenowym.

Korczegin uczestniczył w poszukiwaniu sprawców i był skuteczniejszy niż rosyjska milicja. Jednego z morderców pojmał w Azji Środkowej, dokąd ten zdążył zbiec.

- Mógł pan go przecież zabić. A jednak oddał go pan w ręce wymiaru sprawiedliwości. Dlaczego? - pytała Irina Hakamada, znana działaczka demokratyczna i przeciwniczka kary śmierci, którą również zaproszono do telewizyjnej debaty. - Czy ufa pan naszemu państwu na tyle, by pozwolić mu zabijać w imię prawa?

Okazało się, że Korczegin swojemu państwu nie ufa - podobnie jak większość obywateli. Milicja, którą od marca 2011 r. nazywa się w Rosji "policją", cieszy się minimalnym zaufaniem społecznym. Dzieje się tak z powodu skandali wokół tych służb. Jeden z nich szczególnie oburzył Rosjan. Zimą tego roku w Kazaniu sadystyczni policjanci gwałcili butelką podejrzanych o przestępstwa mężczyzn, wymuszając w ten sposób obciążające zeznania, aż wreszcie jednego z nich doprowadzili do śmierci.

d1ur7d3

(Nie)zależność sądów

Nadwyrężone jest również zaufanie Rosjan do wymiaru sprawiedliwości. - W państwie, gdzie sędziowie wydają wyroki zależne od politycznego zamówienia, jest tyle pomyłek i niesłusznie skazanych, że przywrócenie kary śmierci byłoby niebezpieczne dla ogółu obywateli - przekonywała na antenie Kanału Pierwszego Irina Hakamada.

Trudno nie przyznać racji jej argumentom. Międzynarodowych ekspertów, którzy monitorują rosyjskie sądownictwo, niepokoi duża dysproporcja między wyrokami skazującymi a uniewinniającymi (dla sprawiedliwości trzeba dodać, że podobne zjawisko odnotowywane jest również w Polsce, Gruzji i na Ukrainie). Skazanie oskarżonego w sprawie karnej leży bowiem w interesie sędziów. Jeśli wyższa instancja unieważni uniewinniający wyrok - a tak dzieje się najczęściej, gdy prokuratura złoży apelację - sędziego czekają nieprzyjemności zawodowe, ze zwolnieniem włącznie (o ile taka sytuacja się powtarza). Za przykład wykorzystywania najwyższego wymiaru kary do brudnej gry politycznej, rosyjscy obrońcy praw człowieka podają Białoruś. Kilka tygodni temu, mimo międzynarodowych apeli, wykonano tam wyroki śmierci na domniemanych sprawcach zamachu w mińskim metrze. Proces, który wywołał wiele kontrowersji, przeprowadzono w ekspresowym tempie. Ciała dwóch 25-latków z Witebska pochowano już w bezimiennym grobie, a białoruska opinia
publiczna wciąż nie dowiedziała się, co pchnęło ich do krwawego aktu terrorystycznego i czy na pewno oni go zorganizowali.

Mimo braku zaufania do policjantów i wymiaru sprawiedliwości, przeciwnicy kary śmierci przegrali debatę. W telefonicznym głosowaniu telewidzowie zdecydowanie wypowiedzieli się za jej przywróceniem.

d1ur7d3

Kara jest, ale się jej nie stosuje

Moskwa zrezygnowała ze stosowania kary śmierci w 1996 roku, wraz z przystąpieniem do Rady Europy. Wprowadzono wówczas moratorium, które doprowadziło do prawnego zawieszenia najwyższego wymiaru kary: kodeks karny przewiduję ją za najcięższe przestępstwa , jednak sądy jej nie orzekają. Wyjątkiem był Nurpasz Kułajew, jedyny terrorysta z biesłańskiej szkoły, którego pojmano żywego. Skazano go na karę śmierci, jednak wyrok został zamieniony na dożywocie.

W 2009 r. Sąd Konstytucyjny przedłużył moratorium. Mimo zapowiedzi prezydenta Miedwiediewa, kara śmierci nie została jednak zniesiona. Rosjanie chcą tymczasem jej pełnego przywrócenia. Opowiada się za tym 62% obywateli. Tylko 5% badanych domaga się jej ostatecznego zniesienia.

Dyskusje o karze śmierci wywołują w Rosji ogromne emocje, które wykorzystują populistyczni politycy. W czasach społecznego fermentu, przywrócenie kary śmierci mogłoby być próbą "ugłaskania" przez Kreml coraz bardziej niechętnego elektoratu.

d1ur7d3

Ale czy Moskwa może faktycznie przywrócić najwyższy wymiar kary, jeśli społeczeństwo, w każdym badaniu socjologicznym, wyraźnie się za tym opowiada? - To wątpliwe - twierdzi Wadim Wołkow, prawnik, prorektor Europejskiego Uniwersytetu Sankt Petersburga. - Byłoby to złamanie podpisanych przez Rosję deklaracji i umów międzynarodowych - dodaje.

- Decyzja o przywróceniu kary śmierci, choć popularna wśród Rosjan, za dużo by nasze państwo kosztowała - ocenia Wołkow. - Politycy wiedzą, że taki krok niósłby ze sobą poważne konsekwencje. Temat jest nośny, więc często podejmowany przez media. Dlatego nie należy za dużo oglądać rosyjskiej telewizji - dodał ekspert.

Władimir Putin raczej nie zdecyduje się na przywrócenie kary śmierci, choć zapewne mieści się ona w pojmowanym przez Kreml poczuciu sprawiedliwości "oko za oko" (domniemani kaukascy terroryści są likwidowani bez sądu i zbędnych pytań w czasie tzw. operacji specjalnych; rosyjscy obrońcy praw człowieka mówią o "nieoficjalnych wyrokach śmierci").

d1ur7d3

Co innego, gdyby prezydentem został populista Władimir Żyrinowski. To, na szczęście, Rosji nie grozi. Warto jednak bacznie przyglądać się nowej gwieździe rosyjskich opozycjonistów, Aleksiejowi Nawalnemu. Młody polityk jest bowiem zwolennikiem powszechnego pozwolenia na noszenie broni i najwyższego wymiaru kary. Na ile są to postulaty pod publiczkę, a na ile jego głębokie przekonania, czas zapewne pokaże.

Katarzyna Kwiatkowska dla Wirtualnej Polski

Autorka dziękuje warszawskiemu przedstawicielstwu Fundacji im. Heinricha Bölla za umożliwienie wyjazdu do Rosji.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj