Trwa ładowanie...
d2bau9b

Przywódca Hezbollahu popiera palestyńską intifadę

Przywódca radykalnej organizacji libańskiej Hezbollah szejk Hasan Nasrallah wyraził w środę poparcie dla coraz częstszych w ostatnich tygodniach ataków Palestyńczyków na obywateli Izraela. Rosnącą falę przemocy nazwał intifadą, czyli palestyńskim powstaniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Członkowie Hezbollahu
Członkowie Hezbollahu (AFP, Fot: Ramzi Haidar)
d2bau9b

- Po raz kolejny zapewniam o moim całkowitym poparciu dla praw Palestyńczyków i dla ich intifady - oznajmił Nasrallah w telewizji Hezbollahu, Al-Manar.

Zdaniem szefa tej szyickiej organizacji jej obowiązkiem jest wspieranie Palestyńczyków. Uważa on, że "stawianie oporu i organizowanie intifady" jest dla Palestyńczyków jedynym wyjściem.

Ich działania są według Nasrallaha odpowiedzią na prowokacje ze strony Izraela i walką o to, by Żydzi nie przejęli kontroli nad meczetem Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

d2bau9b

Od początku października w wyniku rosnącej w regionie fali przemocy zabito łącznie siedmiu Izraelczyków i 28 Palestyńczyków, co budzi obawy przed przekształceniem się obecnych zajść w nową intifadę.

Czynnikiem inicjującym najnowszy wzrost napięć była kolejna odsłona sporu o dostęp wyznawców islamu i judaizmu do obiektów sakralnych na Wzgórzu Świątynnym. Kryje ono pozostałości obu żydowskich świątyń z czasów biblijnych, a dla muzułmanów jest miejscem, z którego Mahomet odbył podróż do nieba.

d2bau9b

Podziel się opinią

Share
d2bau9b
d2bau9b
Więcej tematów