Trwa ładowanie...
d2adhjn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Przywódca brytyjskiej Partii Pracy: nie mam zamiaru ustępować

• Jeremy Corbyn oświadczył, że mimo fali rezygnacji z jego "gabinetu cieni" po referendum w sprawie Brexitu nie zamierza ustępować ze stanowiska
• Przeciwnie - zamierza ubiegać się o nie w kolejnych wyborach
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeremy Corbyn
Jeremy Corbyn (PAP/EPA, Fot: HANNAH MCKAY)
d2adhjn

W niedzielę z "gabinetu cieni" odeszło 12 jego członków, kwestionując przywództwo Corbyna i jego rolę w referendum, w którym większość Brytyjczyków zadecydowała o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE. Ustępujący członkowie "gabinetu cieni" wyrazili ponadto wątpliwość, czy Corbyn będzie w stanie poprowadzić Partię Pracy do zwycięstwa w kolejnych wyborach.

- Ubolewam, że doszło do rezygnacji z mojego gabinetu cieni. Ale nie zamierzam zawieść zaufania tych, którzy na mnie głosowali, ani milionów zwolenników w całym kraju, którzy potrzebują Partii Pracy aby ich reprezentowała - oświadczył Corbyn.

- Ci, którzy chcą zmienić przywództwo laburzystów, będą musieli poddać się próbie demokratycznych wyborów, w których będę kandydatem - dodał. Zapowiedział też w ciągu najbliższych 24 godzin dokona rekonstrukcji gabinetu.

d2adhjn

Corbyn wyraził opinię że rządzący torysi "nie mają planu wyjścia" Wielkiej Brytanii z UE. W tej sytuacji - podkreślił - laburzyści muszą zadbać aby podczas negocjacji z UE chronione były interesy Zjednoczonego Królestwa, zwłaszcza gospodarcze i socjalne.

Zdaniem Corbyna referendum wykazało, że "miliony ludzi czuje się wykluczonych z systemu politycznego i gospodarczego, który ich zawiódł i doprowadził do groteskowego poziomu nierówności".

Wśród osób, które ustąpiły z "gabinetu cieni" znalazł się przywódca frakcji laburzystów w Izbie Gmin Chris Bryant, odpowiedzialni za politykę wobec Szkocji i Irlandii Północnej Vernon Coaker i Ian Murray oraz zajmujący się sprawami wymiaru sprawiedliwości i zdrowia lord Falconer i Heidi Alexander. Wcześniej Corbyn sam zwolnił Hilary'ego Benna odpowiedzialnego w "gabinecie cieni" za politykę zagraniczną. Benn poinformował, że Corbyn oświadczył mu, iż "stracił do niego zaufanie".

W wywiadzie dla BBC Benn powiedział: "(Corbyn) to dobry, porządny człowiek, ale nie jest przywódcą". Zapewnił, że sam nie będzie ubiegał się o kierowanie partią.

W ostatnich dniach coraz więcej posłów Partii Pracy zaczęło domagać się od Corbyna odejścia z pełnionej funkcji. Zarzuca mu się m.in., że przed czwartkowym referendum w sprawie Brexitu nie uśmierzył obaw związanych z UE wśród wyborców tradycyjnie głosujących na laburzystów, a w referendalną kampanię włączył się późno i za mało się w niej udzielał.

d2adhjn

Podziel się opinią

Share

d2adhjn

d2adhjn
Więcej tematów