Trwa ładowanie...
ojciec tadeusz rydzyk

Przywileje ojca Tadeusza Rydzyka. Państwowa działka dla redemptorystów ze sporą bonifikatą

Redemptoryści zyskali właśnie na wieczyste użytkowanie działkę położoną między Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej o. Tadeusza Rydzyka a kościołem. Grunt Skarbu Państwa nabyli za ponad 111 tys. zł zamiast za 1 mln 853 tys. 610 zł. Co więcej, mogło być jeszcze taniej.

Share
Przywileje ojca Tadeusza Rydzyka. Państwowa działka dla redemptorystów ze sporą bonifikatą
Źródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
d29rnu1

O sprawie pisze "Polska The Times". Jak czytamy, niższą cenę redemptoryści uzyskali dzięki podpisowi wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. 11 maja wyraził zgodę na oddanie działki znajdującej się przy ul. Droga Starotoruńska 1 w Toruniu, w wieczyste użytkowanie, w drodze bezprzetargowej, Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, czyli ojcom redemptorystom.

Grunt ma 1,3244 hektara. Operat szacunkowy z 1 marca określa wartość działki na 1 mln 505 tys. zł. 1 mln 853 tys. 610 zł - taką cenę, z wliczonym 23-proc. podatkiem VAT, ustalił z kolei prezydent Torunia Michał Zaleski.

Nie ta kwota obowiązywała jednak nabywców działki. Jak wynika bowiem z paragrafu numer 2 zarządzenia wojewody, redemptorystom udzielona została bonifikata w wysokości 60 proc. odjętych od pierwszej opłaty za użytkowanie wieczyste. Jej wysokość została ustalona z kolei na 15 proc. ceny działki. Redemptoryści zatem za wieczyste prawo użytkowania gruntu zapłacą jedynie ponad 111 tys. zł. To spora różnica, biorąc pod uwagę pierwotną kwotę.

d29rnu1

Okazuje się, że kwota mogła być jeszcze niższa. Zaleski miał bowiem wnioskować do Bogdanowicza o wyznaczenie większej bonifikaty dla redemptorystów. Chciał, by zapłacili jedynie 1 proc. od 25 proc. ceny działki. Cena wyniosłaby wtedy zaledwie ok. 4,6 tysiąca zł.

- Dlaczego wnosiliśmy o 99-procentową bonifikatę od 25 procent ceny działki? Bo tak w Toruniu wobec Kościoła już postępowaliśmy, taką mamy praktykę. I, rzecz jasna, nasza praktyka mieści się w granicach prawa - powiedział Wiktor Krawiec.

Do czego potrzebna działka?

W zarządzeniu zaznaczono, że działkę oddaje się „na cele związane z niezarobkową działalnością kulturalno-oświatową, opiekuńczą, leczniczą, charytatywną, naukową, sportową oraz turystyczną”. Czemu będzie służyć ta, którą użytkować będą redemptoryści?

d29rnu1

- Nie ma tam nic. Dzierżawiący ją dotąd ojcowie redemptoryści wspominają, że poczynili już na niej pewne inwestycje. Ale chodzi o inwestycje tylko związane z dokumentacją, nie jakieś fizyczne - stwierdził Krawiec.

Działka wcześniej należała do Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, od której redemptoryści ją dzierżawili. Kiedy ZGW zrzekła się jej i oddała Skarbowi Państwa, redemptoryści wystąpili o przekazanie im tego gruntu w dowolnej formie: darowizny, sprzedaży lub oddania w wieczyste użytkowanie.

Źródło: "Polska The Times"

d29rnu1

Podziel się opinią

Share
d29rnu1
d29rnu1
Więcej tematów