Przyszłość Stadionu X-lecia
Przebudowa na nowoczesne centrum sportowe, sprzedaż obiektu lub przekazanie go przez Skarb Państwa władzom samorządowym - to niektóre pomysły, jakie pojawiły się w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, na rozwiązanie problemu Stadionu X-lecia w Warszawie.
Jako Polacy jesteśmy dotknięci tym, że w centrum naszej stolicy znajduje się coś, co urąga wszelkim zasadom, a dodatkowo jest miejscem, gdzie szerzy się przestępczość. To wrzód, który trzeba usunąć - podkreślił przewodniczący komisji Mirosław Drzewiecki (PO).
Posłowie zastanawiali się nad przyszłością obiektu w kontekście raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK przedstawiła w lutym wyniki kontroli, z których wynikało, że targowisko funkcjonujące na stadionie jest zorganizowane nieprawidłowo (m.in. lokalizacja wyznaczona była z naruszeniem prawa, jest to miejsce niezgodnych z prawem operacji handlowych).
W ocenie Izby, działania podejmowane przez policję, służby celne, administratora targowiska - firmę "Damis" oraz Centralny Ośrodek Sportu w celu przeciwdziałania nieprawidłowościom były niewystarczające.
NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z niezaktualizowaniem czynszu z tytułu dzierżawy obiektów stadionu. Zdaniem NIK, zarządca stadionu - Centralny Ośrodek Sportu (COS) - nie aktualizując czynszu dla firmy "Damis" (jak zakładała umowa o wskaźnik inflacji z roku poprzedniego) znacznie zmniejszył swoje przychody.
Według NIK, obowiązująca umowa zawarta pomiędzy COS a firmą "Damis", określa zasady funkcjonowania targowiska na terenach Stadionu X-lecia do końca czerwca 2007 r. W czasie środowego posiedzenia komisji wiceminister edukacji narodowej i sportu Wiesław Wilczyński powiedział, że minister edukacji podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z "Damisem" do końca br. To wystarczający okres dla prezydenta Warszawy, aby zastanowić się nad tym, co zrobić z ośrodkiem - oświadczył.
Przedstawiciel władz miasta, dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Urzędzie Miasta Artur Piłka powiedział, że naczelny architekt miasta jednoznacznie traktuje tereny, na których znajduje się stadion, jako sportowe.
Stadion X-lecia stanowi własność Skarbu Państwa. Został zbudowany w 1955 roku z trybuną na 71 tys. widzów, 7-torową bieżnią lekkoatletyczną i boiskiem do piłki nożnej. Targowisko na Stadionie X-lecia powstało z inicjatywy władz stolicy, miało m.in. zapewnić pełne wykorzystanie obiektu i odciążenie giełdy na stadionie "Skry" oraz pozwolić na uzyskanie środków finansowych, które zasilą fundusz budowy hali widowiskowo-sportowej w Warszawie.