Przyrodnicy walczą z nielegalnym handlem zwierzętami w Internecie
Ponad tysiąc nielegalnych ofert sprzedaży
chronionych gatunków zwierząt i roślin wykryli w Internecie
członkowie Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody (PTOP)
"Salamandra" - poinformował prezes Towarzystwa
Andrzej Kepel.
Członkowie PTOP przez cztery miesiące w ramach akcji "Ginące gatunki w Sieci" wytropili ponad tysiąc nielegalnych ofert sprzedaży chronionych gatunków roślin i zwierząt, w tym spreparowanych, a także ich części i produkty pochodne.
Wśród oferowanych do sprzedaży w Internecie są żywe chronione płazy i gady, a także futra lamparta, niedźwiedzia brunatnego, głowa kozicy lub czaszka wilka.
Podczas aukcji internetowych można w Polsce kupić prawie wszystkie chronione w Polsce i na świecie zwierzęta. Zarówno sprzedawanie, jak i kupowanie gatunków chronionych jest przestępstwem. Rozpoczynając naszą kampanię chcemy poprawić świadomość obywateli, właścicieli portali internetowych i organów ścigania - powiedział Kepel.
Przyrodnicy skierowali do prokuratury kilkaset wniosków o ściganie nielegalnego handlu zwierzętami w sieci. Z tego ok. 65 proc. zostało bez odpowiedzi, a tylko kilka spraw zakończyło się wyrokami - dodał.
Od dnia 1 maja 2004 r. w Polsce sprawę handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem oraz podlegającymi ochronie gatunkowej określają przepisy Wspólnoty Europejskiej i nowa Ustawa o ochronie przyrody. Według tych zapisów sprzedaż określonych zwierząt i roślin bez stosownych dokumentów jest przestępstwem i grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
W ramach akcji PTOP "Salamandra" utworzyło specjalną stronę internetową, na której można powiadomić o nielegalnych transakcjach, ale można także zapytać czy zwierzę, które chcemy sprzedać, nie jest objęte ochroną.
Przyrodnicy przypominają, że tylko do końca października br. można zarejestrować nielegalnie posiadane żywe zwierzęta. Natomiast do maja 2005 r. posiadacze wypchanych zwierząt będących pod ochroną muszą uzyskać zezwolenie wojewody na ich posiadanie. W ten sposób zwalczane są nielegalne hodowle oraz przemyt gatunków zagrożonych wyginięciem.