Przynieś komunizm do Muzeum!
"Przynieś komunizm do Muzeum!" - zachęcają organizatorzy zbiórki peerelowskich pamiątek, która odbędzie się w sobotę i niedzielę w Pałacu Kultury i Nauki. Zgromadzone pamiątki staną się częścią mającego powstać w stolicy Muzeum Komunizmu "SocLand".
Muzeum ma się znajdować w podziemiach Pałacu Kultury i Nauki. W zamyśle twórców przeniesie ono zwiedzających w rzeczywistość realnego socjalizmu. We wnętrzach muzeum zostaną odtworzone typowe pomieszczenia z czasów PRL: mieszkanie, biuro, zakład pracy, urząd. Budowa "SocLandu" w podziemiach PKiN rozpocznie się jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego.
W najbliższą sobotę i niedzielę wszyscy chętni będą mogli przynieść pamiątki z lat 1944-1989 do hallu Teatru Studio w PKiN. Czekamy zarówno na przedmioty wyjątkowe - cenne dokumenty, jak i przedmioty codziennego użytku: gazety, kartki na żywność, listy, pocztówki, książki skarg i zażaleń, księgi donosów. Każdy, kto odda pamiątkę, zostanie wpisany do księgi darczyńców - powiedziała Maja Raczyńska z Biura Koordynatora ds. Budowy Muzeum Komunizmu "SocLand".
Organizatorzy chętnie przyjmą wydawnictwa, dzieła sztuki, przedmioty związane z miejscem pracy czy pamiątki związane z działalnością opozycyjną. Przyjmować będziemy przedmioty w dobrym stanie, kompletne lub z niewielkim ubytkiem - zaznacza Raczyńska.
Dotychczas od darczyńców twórcy muzeum otrzymali m.in. więzienne spodnie represjonowanego w czasach stalinowskich Władysława Bartoszewskiego, zbiór rysunków satyrycznych Jacka Fedorowicza, a także jedną z bardziej osobliwych pamiątek - dwa lewe buty, które były nagrodą dla pracownika huty "za dobrą pracę".
Fundacja Socland - Muzeum Komunizmu została powołana w 1999 r. przez Czesława Bieleckiego, Jacka Federowicza i Andrzeja Wajdę oraz współpracujących z nimi Teresę Bogucką, Annę Fedorowicz i Krystynę Zachwatowicz. Celem Fundacji jest przekazanie następnym pokoleniom prawdy historycznej o realnym socjalizmie przez budowę Muzeum Komunizmu.
Od lipca do listopada 2003 r. Fundacja Socland zorganizowała w podziemiach PKiN wystawę pamiątek z lat 1944-1989, ukazującą zbrodnie komunistyczne i szarą codzienność Polski Ludowej. Planowane w tym samym miejscu Muzeum Komunizmu ma być kontynuacją idei wystawy.
Imprezy organizują Zespół Koordynatora ds. budowy Muzeum Komunizmu i Centrum Sztuki STUDIO im. S.I. Witkiewicza.