„Przyjaźni Środowisku” - konkurs ekologiczny rozstrzygnięty
Ponad 80 nagród wręczono podczas XII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W dotychczasowych 11 edycjach konkursowych wystartowało łącznie blisko 3500 podmiotów,
a ponad 400 przedsiębiorstw, samorządów, a także placówek oświatowych z całej Polski może się pochwalić tytułem „Przyjazny Środowisku”.
23.03.2011 | aktual.: 23.03.2011 10:49
Podstawowym celem konkursu jest promowanie inwestycji i aktywności działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Ponadto konkurs ma za zadanie wyróżnić podmioty zaangażowane w edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnych.
Podczas Gali wręczono dyplomy w trzech kategoriach: Samorząd Przyjazny Środowisku, Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku oraz Promotor Ekologii. Uhonorowane podmioty (samorządy, przedsiębiorstwa, placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe) przeprowadziły w ostatnich latach działania mające na celu poprawę stanu środowiska naturalnego w Polsce. Ich dokonania to nie tylko inwestycje, ale również edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnych.
Podczas Gali przyznano także tytuł Mecenasa Polskiej Ekologii podmiotom, które w szczególny sposób zaangażowały się w ochronę środowiska naturalnego w Polsce. Dodatkowo wręczono także Europejską Nagrodę Ekologiczną (European Ecological Award „Environment Friendly m.in. za niwelowanie różnic w rozwoju pomiędzy krajami członkowskimi, a także pomiędzy poszczególnymi ich regionami.
- Jeszcze dwadzieścia lat temu „ekologia” i „ochrona środowiska” były pojęciami całkowicie abstrakcyjnymi - bo było to niepotrzebne wydawanie pieniędzy na coś, co nie jest użyteczne od zaraz. Długo uczyliśmy się tego, że aby żyć w zatłoczonej Europie, trzeba myśleć o środowisku – powiedział profesor Jerzy Buzek, dotychczasowy Przewodniczący Narodowej Rady Ekologicznej.
Realizacja konkursu pozwala na zapoznanie się ze stanem środowiska w poszczególnych regionach kraju, a przede wszystkim z ilością i jakością działań podjętych dla poprawy stanu środowiska przez samorządy terytorialne, podmioty gospodarcze oraz młodzież skupioną w Kołach Ekologicznych działających przy szkołach.
Podpatrzone rozwiązania mogą zostać zastosowane w kolejnych inwestycjach przy rozwiązaniu podobnych lub identycznych problemów. Jest to o tyle cenne, że w procesach planowania i realizacji można opierać się na sprawdzonych w praktyce doświadczeniach. Nadesłane do konkursu wnioski stanowią świetną bazę informacji, która umożliwia stworzenie modelowego sposobu postępowania, z którego mogą skorzystać inne podmioty.