Przybędzie 100 tys. sztuk broni w Polsce?
"Polityka" pisze o projekcie ustawy normującej dostęp do broni palnej. Zawierający dziesięć rozdziałów dokument trafił do marszałka sejmu - pisze tygodnik w swym internetowym wydaniu. Teraz analizują go sejmowi eksperci pod kątem zgodności z przepisami Unii Europejskiej.
Dzięki projektowi przygotowanemu przez komisję "Przyjazne Państwo" prawo do posiadania broni otrzyma każdy chętny po przejściu testów teoretycznych i praktycznych oraz spełnieniu szeregu warunków - ukończeniu 21 lat, posiadaniu zameldowania na terytorium Polski, braku karalności za przestępstwa popełnione umyślnie, a także uzyskaniu zaświadczenia o dobrym stanie zdrowia psychicznego.
Ustawa wprowadzi trzy rodzaje pozwoleń na posiadanie broni: pozwolenie podstawowe - pozwalające na posiadanie większości rodzajów broni, rozszerzone - umożliwiające noszenie broni w ukryciu i tzw. obywatelską kartę broni - uprawniającą do posiadania pistoletów gazowych i broni historycznej. Aby otrzymać kartę, wystarczą zaświadczenie o niekaralności oraz pozytywne orzeczenie o stanie zdrowia psychicznego.
W zależności od kompetencji ubiegający się o pozwolenie mogą starać się o wyższy stopień pozwolenia. Prawo do decydowania o pozwoleniach zachowa policja.
Autorzy ustawy przewidują, że po jej uchwaleniu liczba sztuk broni w rękach obywateli może się zwiększyć nawet o 100 tysięcy. Obecnie pozwolenia ma około 150 tysięcy osób, które posiadają 450 tysięcy sztuk broni.
Aby uniknąć zarzutów o niekontrolowane rozdawanie broni, do projektu wpisano nakaz utworzenia przez ministra spraw wewnętrznych i administracji bazy danych pod nazwą "Centralna Ewidencja Broni i Posiadaczy". Znajdą się w niej wszystkie informacje na temat sprzedanych pistoletów i karabinów oraz ich posiadaczy.