Przez upały możesz wyjść wcześniej z pracy. Zobacz, jak to zrobić

W upały pracodawca musi zapewnić odpowiednią temperaturę w miejscu pracy, wodę pitną i ochronę przed słońcem. O tym wiedzą już chyba wszyscy. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach można skończyć pracę wcześniej. I zachować wynagrodzenie. Zobacz, o jakich sytuacjach mowa.

Przez upały możesz wyjść wcześniej z pracy. Zobacz, jak to zrobić
Źródło zdjęć: © East News | ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS
Jakub Ceglarz

Jak mówią w WP Łukasz Chruściel oraz Michał Bogacz z Kancelarii Raczkowski Paruch, gdy temperatura jest wysoka, to pracownik może wyjść z pracy wcześniej.

Problem jest jeden. Decyzja o takim wyjątkowym zwolnieniu należy wyłącznie do pracodawcy. Żadne przepisy mu tego nie nakazują. Jeśli więc szef uzna, że mimo upału podwładni mają zostać na stanowisku, to nie ma dyskusji. Co jednak jeśli puści pracownika wcześniej?

- Co istotne, pracownik zachowa wówczas prawo do wynagrodzenia, gdyż był gotowy do wykonywania pracy - zaznaczają radcowie prawni z Kancelarii Raczkowski Paruch,. - Nie powstaje również obowiązek odpracowania czasu zwolnienia z pracy.

Pracownicy mogą też powstrzymać się od pracy, gdy zagraża ona jego życiu oraz warunki pracy nie są zgodne z przepisami BHP. Wtedy szef nie musi się na to zgodzić - wystarczy, że zostanie o tym poinformowany. I mimo nieobecności przysługuje normalne wynagrodzenie.

O pozostałych obowiązkach pracodawcy w upalne dni pisaliśmy już w WP wielokrotnie. Choć Kodeks pracy ani żadne inne przepisy nie wskazują jednoznacznie maksymalnej temperatury, która może panować w biurze, to zazwyczaj przyjmuje się, że nie powinna ona przekraczać 30 st. C.

Przepisy mówią tylko o minimalnej temperaturze. Ta wynosi 14 st. C, a dla pracy biurowej - 18.

Gdy w pracy jest gorąco, pracodawca musi zapewnić cień (na przykład rolety w oknach) oraz dać pracownikom wodę do picia. Pracować nie mogą tylko młodociani oraz kobiety w ciąży i karmiące.

Pozostali pracownicy mogą powstrzymać się od pracy tylko wtedy, gdy zagraża ona jego życiu oraz warunki pracy nie są zgodne z przepisami BHP.

Źródło artykułu:WP Finanse
obowiązkipracaupał
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)