Przez spocone ciało możesz trafić do szpitala
Już ponad stu mieszkańców w Zachodniopomorskiem zachorowało w tym roku na boreliozę - chorobę odkleszczową. Połowa z nich trafiła do szpitali - czytamy w "Głosie Szczecińskim". Trzeba pamiętać, jak chronić się przed kleszczami i że przyciąga je np. spocone ciało.
- Nie ma znaczenia, czy kleszcz jest mały czy duży. Jeśli zawiera w swoim organizmie krętki Borrelia burgdorferi może spowodować zakażenie - mówi Renata Opiela. - Zagrożenie boreliozą jest w naszym regionie dość duże. Z danych Zakładu Genetyki Uniwersytetu Szczecińskiego wynika, że zakażony jest co dziesiąty kleszcz.
Statystyki są niepokojące: w pierwszym półroczu tego roku zarejestrowano już 106 potwierdzonych przypadków boreliozy. (w tym samym okresie ubiegłego roku było 96 przypadków). 49 osób trafiło do szpitala. Najwięcej przypadków zgłoszono z terenu Szczecina, powiatów: wałeckiego, choszczeńskiego i drawskiego.
Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową. Może rozwijać się praktycznie we wszystkich narządach, dlatego też grupa powikłań choroby jest bardzo szeroka na przykład są nimi powikłania neurologiczne takie jak: zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, porażenia nerwów. Ponad połowa zakażonych cierpi z powodu chorób stawów – rematoidalnego zapalenia. Borelioza powoduje też zagrożenie dla serca, wywołując zapalenie osierdzia, w wielu przypadkach prowadzi do bloku serca. U niektórych chorych dochodzi do rozwoju choroby psychicznej. Z objawami boreliozy trzeba zgłosić się do internisty.
W pierwszej fazie mniej więcej miesiąc, po ukłuciu przez kleszcza powstaje czerwona plama, której towarzyszyć może gorączka, bóle głowy, stawów, mięśni, sztywność karku, powiększenie węzłów chłonnych. Wszystkich powikłań można uniknąć, jeśli rozpoznane zostaną wczesne objawy skórne i zastosowana będzie kuracja antybiotykowa.
Warto wiedzieć, że pajęczaki przyciąga spocone ciało. Przed wyjściem do lasu, najlepiej wziąć prysznic oraz stosować repelenty (środki odstraszające), które można kupić w aptece.
- Nie należy mocno manipulować przy kleszczu, jeśli jest "wkręcony” w skórę. Najlepszym wyjściem jest wykręcenie pajęczaka - mówi Renata Opiela.- Jeśli jednak pozostanie jakaś jego część w organizmie, najlepiej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jedynie usunięcie kleszcza, gdy jeszcze się nie umiejscowił w ciele, daje gwarancję braku zagrożenia. Dlatego najlepiej oglądać całe ciało po przyjściu z lasu.
Zapobieganie boreliozie polega przede wszystkim na unikaniu ukąszenia kleszczy poprzez:
- noszenie odpowiedniego ubioru (koszula z długimi rękawami, długie spodnie, zakryte buty),
- unikanie wypraw w rejony, w których jest dużo kleszczy,
- unikanie chodzenia w wysokiej trawie i krzakach,
- unikanie chodzenia po lesie, łące,
- niesiadanie na zwalonych pniach drzewnych (jest to ulubione miejsce przebywania młodocianych form kleszczy, tzw. nimf),
- stosowanie środków odstraszających kleszcze, zwłaszcza tych zawierających DEET,
- sprawdzanie ciała po pobycie w lesie.