Trwa ładowanie...
d1joz0g

Przez Polskę przeszły nawałnice. Straty są ogromne. Ostrzeżenia IMGW przed kolejnymi burzami z gradem

Trwa szacowanie strat po nawałnicy, która przetoczyła się przez Polskę. Silny wiatr łamał drzewa, niszczył dachy i przewracał jachty. Tymczasem prognozy nadal się niepokojące. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed kolejnymi burzami z gradem.
Share
Pogoda. Trwa usuwanie szkód po nocnych nawałnicach. Ostrzeżenia IMGW
Pogoda. Trwa usuwanie szkód po nocnych nawałnicach. Ostrzeżenia IMGWŹródło: East News
d1joz0g

Przez Polską przeszły burze, o których we wtorek po południu ostrzegało w alertach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Burzom towarzyszyły silne porywy wiatru, które miały prędkość nawet 90 km/h.

- Strażacy wyjeżdżali ponad pół tysiąca razy. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w woj. łódzkim. Druga pod tym względem była Opolszczyzna. Według informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ok. 17 tys. odbiorców pozbawionych było prądu, ale skutki zerwanych linii energetycznych są na bieżąco usuwane - mówił rano w TVN24 Krzysztof Batorski z Komendy Głównej PSP.

Późnym wieczorem zastępca dyrektora RCB Grzegorz Świszcz informował w mediach społecznościowych, że w związku z burzami bez prądu pozostaje 17 tys. odbiorców, z czego 15 tys. w woj. łódzkim. W powiecie wieluńskim uszkodzonych zostało co najmniej 20 dachów. Nieprzejezdny jest szlak kolejowy Żywiec-Węgierska Górka (woj. śląskie). Wprowadzono tam komunikację zastępczą.

Burza nad Warmią i Mazurami

W trakcie wieczornych i nocnych nawałnic najbardziej niebezpiecznie było w Olsztynie, gdzie silny wiatr porywał kajaki i przewracał jachty na jeziorze. Na szczęście nie ma informacji o poszkodowanych.

Jak informuje RMF FM, najbardziej ucierpiały okolice ul. Olimpijskiej i Żeglarskiej po ul. Dębową w Olsztynie. Pojedyncze zgłoszenia były także z powiatu nidzickiego i szczycieńskiego. W Sząbruku na domek letniskowy spadło drzewo. Wewnątrz był mężczyzna, który na szczęście nie ucierpiał.

d1joz0g

Wiatr miał być tak duży, że przewracał łódki. Części osób nie udało się schować i będąc w wodzie, trzymali się łódki. "W innym miejscu przewrócona została łódka z ludźmi i wyrwało wielkie drzewo z korzeniami" - pisze czytelnik WP. Wiatr miał porwać m.in. kajaki, które były przy plaży i wyrzucić je 30 metrów dalej.

Skutki nawałnic w Łódzkiem

Duże straty są w województwie łódzkim. Odnotowano aż 218 zgłoszeń w związku z burzami i wichurami w tym regionie. Bez prądu było ponad 15 tysięcy mieszkańców. Jak przekazują lokalne media, powołując się na PAP, ucierpiało 31 budynków mieszkalnych, w których - w różnym stopniu - uszkodzonych jest 20 dachów.

Najwięcej awarii zgłoszono w powiatach piotrkowskim, bełchatowskim i zgierskim.

Burze z gradem. Ostrzeżenia IMGW

Tymczasem pogoda się nie uspokaja. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h, incydentalnie 110 km/h. Miejscami może pojawić się grad.

  IMGW
Źródło: IMGW

Zobacz też: Warszawa wydzielona z Mazowsza? "To bardzo głupi pomysł"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1joz0g
d1joz0g

Podziel się opinią

Share
d1joz0g
d1joz0g
Więcej tematów