Trwa ładowanie...

Przez Polskę przejeżdża konwój stu ciężarówek z pomocą dla Ukrainy

Do siódmego października zaplanowano przejazd przez Polskę konwoju ponad 100 TIR-ów z Niemiec z pomocą dla Ukrainy. Odprawione zostaną po polskiej stronie, wspólnie przez polskie i ukraińskie służby. Jak podaje radio RMF FM pierwsze ciężarówki konwoju wjechały już do Polski.

Share
Przez Polskę przejeżdża konwój stu ciężarówek z pomocą dla Ukrainy
Źródło: PAP, fot: Paweł Jaskółka
d25rrbr

Polskie służby nie chcą ujawniać szczegółów konwoju. Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski poinformował jednak, że niemiecka strona zaplanowała przejazd TIR-ów od 2 do 7 października.

Jak podaje radio RMF FM pierwsze 17 TIR-ów wjechało już na terytorium Polski przez granicę w Świecku. Po przekroczeniu granicy konwój podzielony został na mniejsze grupy, aby nie utrudniać poruszania się po drogach innym użytkownikom.

- Jesteśmy w kontakcie z organizatorem, z naszą Strażą Graniczną, Służbą Celną. Naszą rolą będzie wsparcie konwoju w zakresie organizacji przejazdu przez terytorium Polski - od granicy zachodniej do granicy wschodniej. Chodzi o to, by bezpiecznie się przemieścił, szczególnie przez większe miasta; by nastąpiło to sprawnie, a jednocześnie w jak najmniejszym stopniu wpływało na ruch - zaznaczył rzecznik komendanta głównego policji.

d25rrbr

Wyjaśnił, że w sumie chodzi o przejazd stu kilkudziesięciu ciężarówek. - Będą to grupy TiR-ów, które jadą, stoją na postojach, docierają do granicy - zaznaczył Sokołowski.

Z kolei rzeczniczka komendanta głównego SG Agnieszka Golias poinformowała, że Straż Graniczna i Służba Celna ustaliły, iż konwój zostanie odprawiony przez polskie i ukraińskie służby po polskiej stronie. - Umożliwiają to przepisy, a wszystko po to, żeby odprawa poszła sprawnie. W takim przypadku bowiem ciężarówki nie będą zatrzymywane do odprawy dwukrotnie, w Polsce i na Ukrainie, co znacznie skróci ich przejazd przez granicę - dodała.

RMF podaje, że ciężarówki będą jechać od Świecka, drogą A2 w stronę Łodzi, a następnie na wschód kraju.

d25rrbr

Podziel się opinią

Share
d25rrbr
d25rrbr
Więcej tematów