PolskaPrzez lubuskie przechodzi fala powodziowa na Odrze

Przez lubuskie przechodzi fala powodziowa na Odrze

Do województwa lubuskiego dociera fala powodziowa na Odrze. Rzeka przekracza stan alarmowy m.in. na wodowskazie w Nowej Soli, stan ostrzegawczy notowany jest już w położonych dalej na północ Cigacicach, Nietkowie, Krośnie Odrzańskim i Połęcku. Na razie nie ma zagrożenia powodzią.

Przez lubuskie przechodzi fala powodziowa na Odrze
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Hawałej

Jak poinformowało PAP Centrum Zarządzania Kryzysowego (CZK) Wojewody Lubuskiego, Odra ma jeszcze przybierać przez kilka dni. We wtorek w Nowej Soli osiągnęła poziom 419 cm, przekraczając stan alarmowy o 19 cm. W Cigacicach rzeka przekracza stan ostrzegawczy o 45 cm. Gdy niebawem dotrze tam główna fala, być może woda przekroczy stan alarmowy.

Rzeka zachowuje się spokojnie, woda podnosi się powoli i na razie nie ma zagrożenia powodzią.

CZK nie ma informacji o poważniejszych podtopieniach. Możliwe jest zalewanie łąk i pól sąsiadujących z jej korytem - to sytuacja normalna przy wysokim poziomie Odry.

W przypadku Nowej Soli Odra może stać się niebezpieczna przy poziomie 500 cm, ale do takiego stanu jeszcze jej daleko i według prognoz nie powinna go osiągnąć.

W regionie poprawia się sytuacja na Bobrze, który przez kilka dni zagrażał mieszkańcom Szprotawy i Żagania. Od kilku dni alarm powodziowy obowiązuje w gminie Szprotawa, a w gminie Żagań - stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Pomoc z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 10 milionów złotych na bezzwrotną pomoc ofiarom powodzi. Fundusze w pierwszej kolejności zostaną przeznaczone na wsparcie akcji ratowniczych, a następnie - na odbudowę infrastruktury chroniącej środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń hydrotechnicznych.

Pieniądze będą przeznaczone także na remonty oczyszczalni ścieków, zalanych kotłowni czy uszkodzonych sieci kanalizacyjnych. Aby pomoc była skuteczna, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej będą współpracować z funduszami wojewódzkimi oraz administracją lokalną województw dotkniętych powodzią. Zakres pomocy będzie uzależniony od skali zniszczeń.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)