ŚwiatPrzez Atlantyk w trzcinowej łodzi

Przez Atlantyk w trzcinowej łodzi

Jedna z trzcinowych łodzi Kitina Munoza (AFP)
Międzynarodowa załoga jeszcze w tym roku wyruszy trzcinową łodzią w rejs przez Ocean Atlantycki - informuje serwis internetowy Independent On Line.

Pomysłodawcą i szefem ekipy, która ma zamiar przepłynąć Ocean Atlantycki jest Kitin Munoz - hiszpański podróżnik i badacz starożytnych kultur. Ryzykowny rejs przez Atlantyk ma dowieść, że członkowie dawnych cywilizacji mogli przemieszczać się z kontynentu na kontynent.

Budowa 20-metrowej tratwy o nazwie "Mata Rangi III" została już zakończona na terenie portu olimpijskiego w Barcelonie. Do jej konstrukcji użyto jedynie naturalnych surowców - specjalnej trzciny sprowadzonej z Jeziora Titicaca i ręcznie tkanych żagli.

Międzynarodowa załoga, w skład której wchodzą przedstawiciele Wysp Wielkanocnych, Wenezueli, Boliwii, Kolumbii i Japonii zamierza najpierw przepłynąć z Barcelony do Maroka. Dopiero stamtąd "Mata Rangi III" wyruszy w stronę Karaibów.

Mimo dużego ryzyka, jakie łączy się z żeglugą tak wątłą jednostką na pełnym oceanie załoga i kapitan są dobrej myśli. Dookoła widać tylko niebieski ocean, niebieskie niebo, kolor trzciny i czuć jej zapach. Pozostaje jedynie jeść i spać po 13 godzin dziennie, to jest wspaniałe życie - tak Kitin Munoz przewiduje przebieg wyprawy.

Obraz
© Thor Heyerdahl

Wyprawa "Mata Rangi III" jest już trzecim żeglarskim projektem hiszpańskiego podróżnika. "Mata Rangi I", na której próbował przepłynąć Pacyfik zatonęła niedługo po odbiciu od brzegów Wysp Wielkanocnych. "Mata Rangi II" przepłynęła większość dystansu ale ostatecznie zatonęła - przecięta na pół przez świdraki, morskie małże drążące wszelkie części drewniane znajdujące się w wodzie.

Pierwszym badaczem i żeglarzem, który pokonał Atlantyk na pradawnej łodzi trzcinowej był Norweg - Thor Heyerdahl i jego międzynarodowa załoga; udało mu się to w drugiej próbie na jednostce o nazwie Ra II. Heyerdahl wsławił się wcześniej tym, że - usiłując udowodnić tezę o zasiedleniu Oceanii przez ludy Ameryki Południowej - pokonał w 1947 r. wraz z załogą Pacyfik na słynnej tratwie Kon-Tiki skonstruowanej z bali drzewa balsa. (and)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)