Trwa ładowanie...

Przeszczep serca w Centrum Zdrowia Dziecka

W Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" po raz pierwszy przeprowadzono przeszczep serca. Po roku oczekiwania 14-letni Kuba dostał serce od dorosłego mężczyzny. Za miesiąc ma opuścić szpital.

Przeszczep serca w Centrum Zdrowia DzieckaŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1uzw0l
d1uzw0l

- Kuba ma się dobrze, wczoraj opuścił oddział intensywnej terapii. Przeszczep był trudny, bo to jest chłopiec, który spędził 14 miesięcy w szpitalu dzięki sztucznemu sercu. W związku z tym samo przygotowanie klatki piersiowej, odłączenie tego wspomagania było bardzo wymagające. To zawsze są chorzy podwyższonego ryzyka, chorzy trudniejsi - mówił na konferencji prasowej we wtorek prof. Bohdan Maruszewski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka.

- Przeszczepy serca u dzieci są bardzo rzadkie, robi się ich niewiele. Każdy kardiochirurg marzy o tym, by zrobić przeszczep serca. Pomogły nam w tym najlepsze i najbardziej doświadczone osoby, dlatego możemy powiedzieć, że wszystko przebiegło bez problemów - mówił.

Profesor zaznaczył, że udało się to, choć czas, który pozostał na wszczepienie serca, po długim lotniczym transporcie od dawcy, był bardzo krótki.

- Na pilnej liście do przeszczepu serca mieliśmy dwóch pacjentów, Kubę i Mateusza, który jest znacznie mniejszy od Kuby. (Mateusz) jest u nas dwa lata, też żyje dzięki sztucznej komorze serca i czeka na przeszczep. Dawca pojawił się w dość odległym miejscu w Polsce, dlatego konieczny był transport lotniczy. Cechy dawcy i biorcy były do siebie najbardziej zbliżone pod wieloma względami: immunologicznymi, ale również pod względem rozmiarów - wielkości serca. Te kryteria decydują kto jest biorcą - opowiadał kardiochirurg.

Lekarze nie zdradzili kim był dawca serca. Mieli tylko godzinę i 15 minut na wykonanie operacji, ponieważ transport serca z południa kraju do Warszawy śmigłowcem zabrał blisko 3 godziny.

We wtorek Kuba wstał z łóżka, w środę zostanie poddany biopsji serca, aby ocenić ryzyko odrzucenia narządu.

d1uzw0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzw0l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj