Trwa ładowanie...
d3ekkx2
Artykuł sponsorowany
przesyłki

Przesyłki zagraniczne – kompendium wiedzy

Rynek paczek zagranicznych w Polsce rośnie w zawrotnym tempie. Coraz częściej kupujemy w międzynarodowych, internetowych sklepach, otrzymujemy przesyłki od rodziny i znajomych, a także więcej ich wysyłamy. Co warto wiedzieć o przesyłkach zagranicznych?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kurier dostarcza przesyłkę.
Kurier dostarcza przesyłkę. (Shutterstock.com, Fot: www.BillionPhotos.com)
d3ekkx2

Rynek usług kurierskich oraz paczki do Polski od kilku lat odnotowują znaczne wzrosty. W latach 2011–2015 liczba przesyłek ekonomicznych nadawanych za granicę zwiększyła się aż o 88%. Ogólnie w 2015 r. nadano o 57% więcej przesyłek krajowych i zagranicznych niż w 2011 r. – ta tendencja się utrzymuje (źródło: http://dziennikprzedsiebiorcy.pl/wiadomosci/483-polacy-wysylaja-o-88-proc-wiecej-paczek-za-granice). Z tego powodu pojawiają się liczne możliwości nadawania przesyłek z innych państw do Polski oraz z Polski za granicę. Przed nadaniem dobrze jednak sprawdzić najkorzystniejszą opcję.

Koszty przesyłek i paczek zagranicznych

Pocztą czy kurierem? W jaki sposób najlepiej nadać przesyłkę zagraniczną? Wiele zależy od tego, co i jak szybko chcemy wysłać. Przesyłki kurierskie najlepiej sprawdzają się w przypadku większych paczek oraz gdy zależy nam na czasie. Przykładowo, przeciętna przesyłka kurierska dotrze do Wielkiej Brytanii w ciągu 3–5 dni roboczych; niektóre firmy oferują dostarczenie paczki nawet w ciągu 48 godzin.

d3ekkx2

Pod względem ekonomicznym wysłanie przesyłki listowej zagranicznej najbardziej opłaca się z usługami pocztowymi. Dla przykładu: za nadanie przesyłki poleconej priorytetowej o wadze 350–500 g wysyłanej do krajów strefy A (Europa, cała Rosja, Cypr, Izrael) zapłacimy 20,60 zł, a jeśli przesyłka mieści się w przedziale 0,5–1 kg cena wyniesie 34,60 zł. Ceny 30 zł za przesyłki lżejsze niż 500 g nie przekraczają także kraje stref B (Afryka i Ameryka Płn.) i C (Azja, Ameryka Płd. i Środkowa). W przypadku przesyłek z przedziału 0,5–1 kg zapłacimy 43,30 zł w strefie B oraz 50,30 zł za państwa strefy C.

Przy przekroczeniu wagi 1 kg ceny przesyłki pocztowej i kurierskiej są zbliżone. Jednocześnie kurier może zaoferować nam dodatkowe usługi, np. wliczone ubezpieczenie lub usługę „od drzwi do drzwi”.

Duża paczka – duży problem?

Przesłanie książki, telefonu czy aparatu fotograficznego za granicę to nie problem. A co jeśli wysyłamy dużo większy i cięższy przedmiot? Za pośrednictwem usług pocztowych możemy zrealizować nadanie przesyłki o wadze do 20 kg. Przy cięższych paczkach z pomocą przychodzą nam firmy kurierskie. Korzystając z serwisu Euro-paka.pl, możemy porównać ceny usług kurierskich za nadanie paczki o wadze do 70 kg. W cenę wliczona jest usługa „od drzwi do drzwi”, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o transport ciężkiej paczki do placówki. Serwis realizuje usługi kurierskie przede wszystkim z Polski do Wielkiej Brytanii i z Wielkiej Brytanii do Polski, możliwa jest jednak także wysyłka do niektórych innych państw europejskich.

d3ekkx2

Czy musimy płacić cło?

Otrzymując przesyłki nadawane z krajów Unii Europejskiej – czyli w ramach unii celnej – nie uiszczamy żadnych opłat celnych. Jeśli przesyłka przychodzi spoza UE, również nie zawsze musimy płacić cło. Jakimkolwiek dodatkowym opłatom nie podlegają przesyłki o charakterze prezentu o wartości nieprzekraczającej 45 euro (stąd warto poprosić sprzedawcę w sklepie online o oznaczenie przesyłki jako „prezent”), a także niektóre kategorie produktów. Zwolnione z cła są: notebooki, aparaty cyfrowe, telefony komórkowe, kamery wideo, konsole do gier. Cła nie zapłacimy także za przesyłki o wartości do 150 euro, ale za nie naliczany jest już 23% podatek VAT. Opłaty celne dla towarów wysyłanych spoza UE regulowane są przez system Taric. Jego polskim odpowiednikiem jest system ISZTAR. Stawki celne możemy sprawdzić na stronie isztar.mf.gov.pl.

Tego nie wyślemy

Niektórych towarów nie możemy nadać jako paczki, chyba że zawarliśmy odrębną umowę z firmą kurierską. Zakazane jest wysyłanie przedmiotów o szczególnej wartości (antyki, dzieła sztuki, drogocenne przedmioty ze złota, srebra, kamieni szlachetnych), biżuterii i zegarków o wartości przekraczającej 500 USD, silników, skrzyń biegów, akumulatorów, substancji płynnych wszelakiego rodzaju, futer i skór zwierząt, broni palnej, wyrobów z kości słoniowej, alkoholu, materiałów pornograficznych, dowodów tożsamości, pieniędzy i papierów wartościowych, towarów niebezpiecznych, towarów nietrwałych, wyrobów tytoniowych, leków, narkotyków, psychotropów, żywych zwierząt, nasion, roślin. Sprzęt AGD zostanie przyjęty przez kuriera wyłącznie wtedy, kiedy znajduje się na palecie.

Wraz ze wzrostem liczby nadawanych i otrzymywanych paczek zagranicznych zwiększa się liczba dostępnych usług kurierskich i pocztowych, które pomogą nam bezproblemowo nadać różnego rodzaju przesyłki i paczki.

d3ekkx2

Podziel się opinią

Share

d3ekkx2

d3ekkx2
Więcej tematów