Trwa ładowanie...
d32ke5i
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Przestaliśmy się wstydzić, że nie czytamy

• Jeszcze w 2000 r. liczba nieczytających absolwentów szkół wyższych wynosiła tylko 2 proc. Dzisiaj to jest 30 proc.
• To oznacza, że umasowienie wykształcenia wyższego nie wpłynęło na powiększenie grupy świadomej inteligencji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przestaliśmy się wstydzić, że nie czytamy
(WP, Fot: Łukasz Szełemej)
d32ke5i

- Opublikowany przez Bibliotekę Narodową (BN) raport o czytelnictwie pozbawia złudzeń. Zaledwie 37 proc. Polaków w ub.r. przeczytało jedną książkę lub jej fragmenty. Tak złego wyniku jeszcze nie było - mówi w wywiadzie dla weekendowego wydania dziennika dyrektor BN Tomasz Makowski.

Dla porównania w Czechach ten sam wskaźnik wynosi 84 proc.

- Książka przestaje być atrybutem sukcesu i prestiżu. Przez lata nie występowała w serialach telewizyjnych - zaznacza Makowski. Szef Biblioteki Narodowej uważa, iż "osoby, które mają aspiracje i ambicje bardzo często sugerują się tym, co widzą w filmach i w telewizji". Dodaje, że chociaż polscy politycy czytają dużo, to "PR-owcy przez długi czas odradzali im pokazywanie się z książką", uważali bowiem, że to jest wywyższanie oraz że to "nie nawiązuje do normalnego polskiego domu, w którym według PR-owców książek nie ma".

Rezultat - "Polacy przestali się wstydzić, że nie czytają".

d32ke5i

Podziel się opinią

Share

d32ke5i

d32ke5i
Więcej tematów