Przesłanie Kofi Annana w sprawie min przeciwpiechotnych
Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Kofi Annan zaapelował do rządów na całym świecie o ratyfikację konwencji, zakazującej stosowania min przciwpiechotnych. Apel Annana ma związek z przypadającym we wtorek Międzynarodowym Dniem Wiedzy o Zagrożeniu Minami i Rozminowywaniu.
"Miny lądowe są okrutnymi narzędziami, wykorzystywanymi podczas wojny. Przez kilkadziesiąt lat mogą pozostawać ukryte w ziemi, by pewnego dnia wybuchnąć, zabijając lub kalecząc ludzi. Bitwy toczone w minionym stuleciu zbierają żniwo w dwudziestym pierwszym wieku - każdego dnia mamy kolejne ofiary" - czytamy w przesłaniu sekretarza generalnego ONZ.
Dlatego apeluje on do rządów państw na całym świecie o ratyfikowanie konwencji z 1997 r., zakazującej stosowania min przciwpiechotnych, oraz nowego Protokołu V w sprawie niewybuchów wojennych, uzupełniającego Konwencję o zakazie użycia broni konwencjonalnej. Konwencję podpisało do tej pory 150 państw i przynosi ona już konkretne rezultaty.
"Spada zarówno produkcja, jak i ilość rozmieszczanych min. Światowy handel minami praktycznie został powstrzymany. Zniszczono miejsca ich magazynowania. Przyspieszono operacje rozminowywania terenów i rozpowszechniono wiedzę w zakresie zagrożenia minami" - napisał Kofi Annan.
Zwrócił się on także do krajów dotkniętych problemem występowania min, by zapewniły "rehabilitację i reintegrację ofiar, które przeżyły wybuch miny lądowej", oraz by zwiększyły środki przeznaczone na rozminowywanie.
"Każda usunięta mina może oznaczać uratowanie czyjegoś życia. Każda usunięta mina zbliża nas o krok do stworzenia warunków dla trwałego pokoju" - argumentuje swój apel Kofi Annan.