Przerażająca statystyka AIDS
W Rosji, na Ukrainie i w
Estonii bardzo szybko szerzy się AIDS, a nosiciele wirusa HIV
stanowią jeden procent dorosłej populacji tych krajów - alarmuje
opublikowany we wtorek raport ONZ-owskiego Programu Rozwoju
(UNDP). UNDP ostrzega, że tak szybkie szerzenie się AIDS stwarza
zagrożenie dla wzrostu ekonomicznego w tym regionie.
Federacja Rosyjska może do roku 2045 stracić ponad 20 milionów ludzi i 14% PKB - jeśli nie uda się powstrzymać szerzenia HIV/AIDS, który rozprzestrzenia się tam najszybciej ze wszystkich krajów świata - wynika z raportu UNDP.
UNDP podkreśla, powołując się na dane Banku Światowego, że epidemia HIV, która w roku 2003 dotknęła oficjalnie około 250 tysięcy obywateli Federacji, może - przy optymistycznym rozwoju sytuacji - objąć do roku 2020 około 5,4 milionów ludzi. Według scenariusza pesymistycznego może to być aż 14,5 miliona osób.
Z raportu wynika, że we Wschodniej Europie i krajach WNP leczenia wymaga 80 tysięcy osób chorych na AIDS, ale leczonych jest tylko siedem tysięcy. W krajach tych żyje 1,8 miliona osób zarażonych wirusem HIV.
Według rosyjskiego ministerstwa sprawiedliwości, w więzieniach roczny przyrost zakażeń wirusem HIV wynosi od 15 do 20%. Jednocześnie Rosja ma jedną z największych na świecie populacji więźniów osadzonych w zakładach karnych. Bardzo duże postępy HIV/AIDS czyni również wśród osób zatrudnionych w górnictwie i przemyśle naftowym.
W roku 2002, armia rosyjska odrzuciła pięć tysięcy rekrutów zakażonych HIV i odesłała do cywila 500 żołnierzy chorych na AIDS.
W Rosji zarejestrowano ponad 257 tysięcy nosicieli HIV, z czego ponad 7,5 tysiąca to dzieci. Jednak Wadim Pokrowski, szef centrum zapobiegania i leczenia AIDS przy rosyjskim ministerstwie zdrowia ocenia, że rzeczywista skala zakażeń HIV jest o wiele większa i wynosi od 700 tysięcy do miliona osób.
Na Ukrainie oficjalnie zarejestrowano około 68 tysięcy nosicieli HIV, ale według ekspertów jest ich tam pół miliona - 1% populacji. W tym kraju 7% osadzonych w więzieniach zaraziło się HIV w samym tylko roku 1999, a ich liczba z pewnością wzrosła jeszcze bardziej od tej pory - stwierdza raport UNDP.
Na świecie żyje obecnie ponad 40 mln osób zakażonych wirusem HIV - w 2003 r. zmarło 3 mln chorych, a przybyło 5 mln nosicieli; w roku 2003 najwięcej zakażonych HIV przybyło w Afryce na południe od Sahary - powyżej 3 milionów, a na AIDS zmarło tam około 2,3 miliona chorych. Codziennie zakaża się HIV 14 tys. osób - 95 procent z nich w krajach nisko rozwiniętych.
W Polsce, na Słowacji i w Czechach udało się nie tylko zahamować szerzenie HIV, tempo przyrostu zakażeń uległo w tych krajach zmniejszeniu - wynika z raportu.
Według przedstawionych w grudniu danych Krajowego Centrum do spraw AIDS, w Polsce do końca października 2003 roku odnotowano 8432 zakażeń wirusem HIV. Jak dotąd 1335 osób zachorowało na AIDS, a 653 zmarło. Szacuje się, że liczba osób żyjących z HIV sięga w Polsce 15-20 tysięcy. Co roku odnotowuje się 550-600 nowych zakażeń.