PolskaPrzeprosiny za "polskie obozy śmierci"

Przeprosiny za "polskie obozy śmierci"

W ramach akcji „przeciwko polskim obozom” na przestrzeni lat udało się zmusić wiele czołowych mediów do przeprosin - czytamy w "Rzeczpospolitej". Wszyst­ko za­czę­ło się w ro­ku 2005. „Rzecz­po­spo­li­ta" opu­bli­ko­wa­ła wów­czas pro­gra­mo­wy tekst „Trze­ba ści­gać au­to­rów tek­stów o 'pol­skich obo­zach śmier­ci'".

Uda­ło się wówczas skło­nić do przeprosin i sprostowania m. in. „Der Spie­gel", „Eco­no­mist", „Ha­arec", „New York Ti­mes", „Ta­ge­sze­itung", „Gu­ar­dian", „Wall Stre­et Jo­ur­nal", „Süddeut­sche Ze­itung", agen­cję DPA. Redakcje te zapewniły jednocześnie, że nie będą używać takiego sformułowania.

Sto­ją­cy na cze­le Fun­da­cji Ko­ściusz­kow­skiej ame­ry­kań­ski dzien­ni­karz Alex Sto­ro­żyń­ski na­pi­sał spe­cjal­ną pe­ty­cję prze­ciw­ko „pol­skim obo­zom". Jego celem jest za po­śred­nic­twem in­ter­ne­tu ze­branie pod nią mi­lion gło­sów. W środę znaj­do­wa­ło się pod nią 305 589 pod­pi­sów. Jed­no­cze­śnie Kon­gres Po­lo­nii Ame­ry­kań­skiej bom­bar­du­je li­sta­mi re­dak­cje uży­wa­ją­ce nie­praw­dzi­wych okre­śleń.

Pre­sja ta jest co­raz sku­tecz­niej­sza i ostat­nio ame­ry­kań­scy Po­la­cy od­nie­śli wiel­ki suk­ces. Naj­waż­niej­sza agen­cja pra­so­wa Sta­nów Zjed­no­czo­nych As­so­cia­ted Press (AP) wpro­wa­dzi­ła w swo­im pod­ręcz­ni­ku pi­sa­nia de­pesz (tzw. sty­le­bo­ok) za­kaz uży­wa­nia wy­ra­że­nia „pol­skie obo­zy kon­cen­tra­cyj­ne". We­dług Sto­ro­żyń­skie­go by­ła to „naj­więk­sza wy­gra­na bi­twa w woj­nie o do­bre imię Pol­ski".

Jednak tak głośno, jak po wpadce Obamy, nie było jeszcze nigdy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (171)