PolskaPrzepisy o oświadczeniach niezgodne z Konstytucją

Przepisy o oświadczeniach niezgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją przepis o wygaśnięciu mandatów samorządowców wskutek niezłożenia w czasie oświadczeń majątkowych. Na mocy właśnie tego przepisu utracili mandaty radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, którzy nie złożyli w wyznaczonym terminie oświadczeń majątkowych.

13.03.2007 15:00

Trybunał Konstytucyjny uznał również, że termin składania przez małżonków samorządowców oświadczeń o działalności gospodarczej jest niezgodny z konstytucją.

Chodzi o przepis, który stanowi, że małżonkowie radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast takie oświadczenia muszą złożyć w ciągu 30 dni od dnia wyborów.

Jak tłumaczyła w uzasadnieniu sędzia Ewa Łętowska, istnieje kilka możliwych sposobów rozumienia terminu "od dnia wyborów". To - jej zdaniem - sprawia, że przepis ten jest niejednoznaczny i wprowadza niejasność. Dlatego - mówiła - TK uznał, że jest on niezgodny z zapisaną w konstytucji zasadą państwa prawa.

Skargę do Trybunału złożyła grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Zakwestionowane we wniosku przepisy określały skutki niezłożenia w przewidywanym terminie przez wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych wymaganych oświadczeń majątkowych, a także odpowiednich oświadczeń dotyczących ich małżonków.

W związku z niezłożeniem na czas oświadczeń w skali kraju mandat utraciło 765 samorządowców, w tym 74 wójtów, 57 burmistrzów, 6 prezydentów miast. Wśród nich jest prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO), która nie złożyła w terminie oświadczenia o działalności gospodarczej męża.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)