PolskaPrzepisy do ustawy o podpisie elektronicznym uzgadniane

Przepisy do ustawy o podpisie elektronicznym uzgadniane

Ministerstwo Gospodarki opracowało i
skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekty rozporządzeń do
ustawy o podpisie elektronicznym - poinformowało ministerstwo we
środę.

05.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Rozporządzenia stanowią pakiet, który jest niezbędny do uruchomienia systemu certyfikacji podpisu elektronicznego.(...) Rozporządzenia są już w końcowej fazie opracowywania pod względem redakcyjno-prawnym - napisano w informacji ministerstwa.

Wcześniej ministerstwo informowało, że projekty rozporządzeń zostaną przekazane do akceptacji rządowi do 28 czerwca.

Zasady świadczenia usług certyfikacyjnych, czyli elektronicznych zaświadczeń zabezpieczających podpis elektroniczny, reguluje ustawa o podpisie elektronicznym podpisana przez prezydenta w październiku ubiegłego roku.

Jej przepisy wejdą w życie od połowy sierpnia tego roku.

Zgodnie z zapisami ustawy, aby móc posługiwać się bezpiecznym (kwalifikowanym) podpisem elektronicznym, trzeba będzie zgłosić się do firmy świadczącej usługi certyfikujące. Certyfikaty umożliwiają weryfikację podpisu elektronicznego, jego przyporządkowanie określonej osobie.

Podpis elektroniczny pod dokumentem wysyłanym przez Internet będzie tak samo ważny jak podpis odręczny.

Ministerstwo przygotowało projekt rozporządzeń określających m.in. szczegółowe warunki prowadzenia rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne oraz sposób postępowania w sprawach o wpis do rejestru, w tym wysokość opłat za rozpatrzenie wniosku.

Ponadto ministerstwo przedstawiło do uzgodnień projekt rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania za przeprowadzenie kontroli podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne związane z podpisem elektronicznym.

W skład pakietu rozporządzeń do ustawy o podpisie elektronicznym wchodzi też projekt rozporządzenie ministra finansów w sprawie "sposobu i szczegółowych warunków spełnienia obowiązku ubezpieczania od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone odbiorcom usług certyfikacyjnych".

Przygotowany został także projekt rozporządzenia rządu w sprawie warunków technicznych i organizacyjnych dla kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne. Projekt zawiera również szczegółowe warunki techniczne dla urządzeń służących do składania i weryfikacji podpisu elektronicznego.

Eksperci z branży telekomunikacyjnej pod koniec ubiegłego roku oceniali, że podpis elektroniczny, zwany niekiedy e-podpisem, upowszechni się, zwłaszcza wśród osób prywatnych, za około trzy lata, kiedy potanieją urządzenia odczytujące kod i zwiększy się liczba posiadaczy komputerów.

E-podpis będzie mógł być użyty do robienia zakupów w Internecie, w kontaktach z urzędami (np. urzędem skarbowym), firmami (np. bankami) i osobami prywatnymi.(iza)

ustawapodpiselektroniczny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)