PolskaCzarnek podsumował rok w roli szefa MEiN. "Porażek nie widzę żadnych"

Czarnek podsumował rok w roli szefa MEiN. "Porażek nie widzę żadnych"

19 października minie rok, od kiedy Przemysław Czarnek jest ministrem edukacji i nauki. Wirtualna Polska zapytała szefa resortu o bilans jego dotychczasowej pracy. - Porażek nie widzę żadnych. Realizuję wszystkie punkty, które założyłem sobie zaraz na początku urzędowania - ocenił polityk podczas konferencji prasowej.

Przemysław Czarnek podsumował rok w roli szefa MEiN. "Porażek nie widzę żadnych"
Przemysław Czarnek podsumował rok w roli szefa MEiN. "Porażek nie widzę żadnych"
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Jakub Orzechowski
Marek Mikołajczyk

05.10.2021 16:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dr hab. Przemysław Czarnek, były wojewoda lubelski oraz profesor uczelni na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, objął urząd ministra edukacji i nauki po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego. 19 października minie rok od jego powołania na stanowisko szefa resortu.

Klaudiusz Michalec z Wirtualnej Polski zapytał szefa MEiN, jak ocenia ten okres w nowej roli. - Porażek nie widzę żadnych. Realizuję wszystkie punkty, które sobie założyłem zaraz na początku urzędowania i które przedstawiłem kierownictwu mojego ugrupowania, przede wszystkim panu premierowi. Punkt po punkcie wszystkie punkty są realizowane. Nie ma ani jednego punktu, który nie byłby zrealizowany, albo nie byłby w fazie realizacji - tłumaczył minister Czarnek podczas wtorkowej konferencji prasowej.

"Pakiet wolności akademickiej". Czarnek chwali nowe rozwiązania

Na dowód szef MEiN wskazał tzw. pakiet wolności akademickiej, który został przyjęty przez Sejm w ubiegłbym tygodniu.

- Zmiana punktacji czasopism, o której mówiłem od samego początku. Ale są rozmaite programy, które zakładaliśmy. Wspomaganie dzieci i młodzieży po COVID. Ten narodowy program, na który przeznaczamy 250 mln złotych. Program "Poznaj Polskę", który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przeznaczyliśmy na niego 25 mln złotych w ramach pilotażu. Dodatkowe 10 mln złotych rozeszło się w ciągu siedmiu godzin - wymieniał szef resortu edukacji i nauki.

Tzw. pakiet wolności akademickiej to projekt nowelizacyjny, który został zaprezentowany już w grudniu 2020 roku. - Warunkiem rozwoju nauki jest pełna wolność akademicka - tłumaczył wówczas Czarnek.

Słowa te powtórzył jeszcze wielokrotnie. - Będziemy krajem z pełną wolnością akademicką. To jest rzecz, która będzie nas charakteryzowała w Europie na skalę dotąd niespotykaną - przekonywał szef MEiN w ubiegłym tygodniu w "Gościu Wiadomości" w TVP Info.

Zaprezentowane przepisy zostały jednak krytycznie ocenione przez część środowiska akademickiego. Negatywne opinie wobec procedowanego projektu wydały m.in. Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich czy Akademia Młodych Uczonych.

Źródło: WP Wiadomości/rp.pl/300polityka.pl

Komentarze (54)